Susijengin pelaajat mainiossa iskussa Euroopan kentillä
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		Viikonloppuna nähtiin useita onnistumisia Susijengin pelaajilta. Sasu Salin takoi kovat pisteet Espanjassa ja Elias Valtonen oli Manresan ratkaisuhahmoja. Mikael Jantunen ja Edon Maxhuni olivat joukkueidensa parhaita pistemiehiä ja Okko Järvi sekä Aatu Kivimäki esiintyivät jälleen vahvasti.
Salin heitti 22 pistettä, kun Teneriffa voitti Bilbaon 89-79 (40-43). Pistemäärä on Salinin uran kolmanneksi kovin Espanjan liigassa. Hänen piste-ennätyksensä Espanjan liigassa on 26. Pisteiden lisäksi hän otti kolme levypalloa, antoi kaksi syöttöä ja nappasi yhden riiston. Emir Sulejamnovicille kirjattiin piste ja kolme levypalloa.
Elias Valtonen huilasi Manresan edellisottelun, mutta tuli viikon toiseen peliin ryminällä. Jo taukoon mennessä Valtonen oli kerännyt 10 pistettä ja ottelun lopussa pistesarakkeessa koristeli 15. Manresa murskasi vieraskentällä Real Betisin 106-64 (51-38). Valtonen kaunisteli tilastojaan myös kahdella riistolla.
Edon Maxhunin johdatti Heroes Den Boschin 65-49 (30-19)-voittoon. Maxhuni oli joukkueensa ykkösnimi 15 pisteen, neljän levypallon, kahden syötön ja kolmen riiston tilastoilla. Heroes on voittanut molemmat ottelunsa.
Mikeal Jantunen jatkoi vahvoja esityksiään Oostenden paidassa merkkauttamalla 13 pistettä, viisi levypalloa, syötön ja riiston Oostenden kaataessa Leuven Bearsin 79-56 (41-29). Jantunen oli joukkueen paras pistemies.
Okko Järvi sai heittonsa kulkemaan, kun hän pussitti 15 pistettä Phoenix Brysselin voittaessa Okapi Aalstin 78-72 (40-38). Hän urakoi yli puoli tuntia ja kasasi monipuolisesti neljä levypalloa, kolme syöttöä ja kaksi riistoa.
Aatu Kivimäki jatkoi suomalaispelaajien onnistumisia Saksan ProA:ssa heittämällä 13 pistettä, ottamalla levypallon, antamalla kolme syöttöä ja riistäen kolmasti. Daniel Janssonin ja Hussain Dassoukin valmentama Tigers Tübingen hävisi kuitenkin Bochumille 65-77 (37-37).
Lähde: Basket.fi
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
 - Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
 - Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä
 - Suomen 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu leireille Kisakallioon
 - Lauri Markkanen upotti 32 pistettä – tappio
 - Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals porskuttaa Bundesliigassa
 - Lauri Markkanen uuteen ennätykseensä NBA:ssa
 - Awak Kuierin Galatasaray jatkaa tappioitta
 - Antti Zittingistä Koripalloliiton kunniapuheenjohtaja
 - Lauri Markkasen huippupeli ei auttanut Utah Jazzia pisteisiin