Susijengin Edon Maxhuni Espanjan kentille

Viimeiset kaksi kautta Yhdysvaltain NCAA-liigan Long Beach Statea edustanut Susijengin takamies ja Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 21, siirtyy 1+1-vuotisella sopimuksella Espanjan ACB-liigaa pelaavan CB Gran Canarian vahvuuteen.
Maxhuni aloittaa kautensa Espanjan kolmostasolla pelaavassa farmijoukkueessa.
CB Gran Canarian farmijoukkue pelasi viime kaudella Espanjan neljänneksi korkeimmalla sarjatasolla (EBA), mutta sai kesällä villin kortin sarjatasoa ylemmäs (LEB Plata).
Maxhuni siirtyy Las Palmasiin kehityssopimuksella, mikä merkitsee, että hän harjoittelee sekä farmijoukkueen että ACB-liigaan pelaavan edustusjoukkueen kanssa. Pelinsä Maxhuni aloittaa farmijoukkueessa, mutta ovi edustusjoukkueeseen on raollaan.
– Jos näytöt on riittävän hyvät, mahdollisuus on siirtyä kokonaan ACB-joukkueen vahvuuteen, Maxhuni kertoo Koripalloliiton verkkosivuilla.
– Farmijoukkueessa tiedossa on iso rooli ja paljon vastuuta. Odotus on ekoista treeneistä alkaen lähteä kamppailemaan paikasta ACB-liigassa ja saada jalkaa edustusjoukkueen oven väliin. Kun on eka ammattilaiskausi edessä, tietenkin tahtoo antaa kaikkensa.
Lähde: Basket.fi
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomen alle 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueelle EM-hopeaa
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt upeasti EM-finaaliin
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt hienosti EM‑mitalipeleihin
- Severi Kaukiaisella vahva kausi Virossa
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt hävisivät Italialle – voittivat silti lohkonsa
- Suru-uutinen suomalaiselle koripalloperheelle
- Tuomas Iisalo Memphis Grizzliesin päävalmentajana NBA:n kesäliigassa
- Olivier Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa
- Anniina Äijänen katsoo rauhassa tulevaan
- Mikael Jantunen siirtyy Turkkiin
- Suru-uutinen suomalaiselle koripalloperheelle
- Tuomas Iisalo Memphis Grizzliesin päävalmentajana NBA:n kesäliigassa
- Severi Kaukiaisella vahva kausi Virossa
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt hienosti EM‑mitalipeleihin
- Olivier Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt upeasti EM-finaaliin