Susijengi kohtaa Latvian – yli 200 maaottelun mies taas vahvuudessa: ”Päivä päivältä tuntuu paremmalta”

Susijengi matkusti torstaina Helsingistä Riikaan ja otti iltaharjoituksissa tuntumaa paikallisiin olosuhteisiin. Mallikkaasti sujuneiden treenien jälkeen Tuukka Kotti pohdiskeli päivän kuntoaan ja apuvalmentaja Lassi Tuovi arvioi, mitä perjantai-illan pelistä on odotettavissa.
– Tosi hyvä fiilis, että olen päässyt kilpailemaan ja takaisin joukkueen mukaan viime päivinä, mietti 213 A-maaottelua pelannut ja kuntoutusjakson jälkeen takaisin Susijengin vahvuuteen palannut Kotti Koripalloliiton sivuilla.
– Tässä on vielä vähän matkaa siihen, missä halutaan olla, mutta päivä päivältä tuntuu paremmalta.
Susijengin apuvalmentaja Tuovi on puolestaan kartoittanut Latvian maajoukkuetta, joka on saanut vähitellen runkopelaajiaan takaisin Euroopan suursarjoista.
– Janis Strelnieks ja Janis Timma ovat saapuneet Kreikasta takaisin Latviaan. On vielä epäselvää, pelaavatko he perjantaina, mutta kumpikin on Riiassa, Tuovi kertoi.
– Lyhyt lento takana ja saimme hyvän treenin illalla alle, joten pääsemme perjantaina freesinä Latvian kimppuun.
Latvia isännöi Suomea perjantai-iltana kello 19. Yle TV2:n suora lähetys ottelusta käynnistyy klo 18.55.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tuomas Iisalolle jatkosopimus Memphis Grizzliesin kanssa
- Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu – lippukauppa käynyt vilkkaana
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- Elias Valtonen piti Granadan haaveet sarjapaikasta elossa
- Aatu Kivimäki jatkaa Patrioti Levicessa
- Mikael Jantunen voitti Ranskan cupin
- Jacob Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa
- Alle 15-vuotiaiden maajoukkueet kokoontuvat Kisakallioon toukokuussa
- Susijengin Olivier Nkamhoua mukana järjestämässä koripalloleiriä Kameruniin