Suomen 16-vuotiaille onnistumisia ja pettymyksiä
Suomen 16-vuotiaat tytöt jatkoivat vahvoja otteitaan EM-kisojen alkulohkossa. Portugali oli täysi vastaantulija Sudenpentujen käsittelyssä. Voitto kirjattiin suomalaisille 80-56 (49-24). 16-vuotiaat pojat päättivät oman turnauksensa. Päätöspelissä Latvia oli parempi 73-63 (24-30).
Tyttöjen pelissä kaikki 12 suomalaista ylsivät ottelussa pisteille. Anna Gardziella 13/3 oli Sudenpentujen paras pistenainen. Tiia Talonen 12/2/6 koriin johtanutta syöttöä pelasi myös hyvin.
Tiistaina Sudenpennut kohtaavat Round of 16:n ottelussa B-lohkon neljänneksi sijoittuneen joukkueen. Se on joko Turkki tai Serbia.
Pojissa Miikka Muurinen pelasi hienon turnauksen ja oli Latvia-ottelussa Suomen pisteykkönen 21 pisteellä. Lisäksi hän keräsi kahdeksan levypalloa. Matias Karlin 16/5/4 koriin johtanutta syöttöä pelasi myös hyvän ottelun.
Suomen sijoitus kisoissa oli 12. Sen seurauksena Sudenpennut jatkavat A-divisioonassa myös ensi kesänä.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
- Jacob Grandisonin pitkä pelikielto päättyy – taustalla Susijengin lääkintätiimin virhe
- Susijengin takamies siirtyy Puolaan – isompaa roolia on odotettavissa
- Lauri Markkanen: ”Urheilu ei ole aina helppoa”
- Susijengi kaatoi Viron – Lassi Tuovi: ”Pelattiin playoff-mentaliteetilla”
- Susijengi jyräsi Viron yli – Lauri Markkanen palasi tasolleen
- Susijengin avainpelaaja siirtyy Turkin pääsarjaan
- Susijengin peli ailahtelee – Lassi Tuovi nosti esiin yhden selvän ongelmakohdan
- Susijengi taipui Ruotsille – heitto ei pudonnut ollenkaan
- Susijengi kohtaa MM-karsinnoissa Ruotsin – tv-lähetykset ja kokoonpanot
- Haastattelu: Miro Little kertoi, millainen Susijengi nähdään kentällä tällä viikolla