Suomen 16-vuotiaat pojat avasivat EM-kisansa voitolla

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue avasi B-divisioonan EM-kisansa voittamalla Iso-Britannian 57-63 (36-38).
16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisojen avauspelissä nähtiin todellinen vääntö, kun isokokoinen ja urheilullinen Iso-Britannia väänsi vastaan pitkälle päätösneljännekselle saakka.
Jakson puolessa välissä Miro Littlen kaksi kolmosta vei ensimmäisen kerran Sudenpennut yhdeksän pisteen johtoon. Iso-Britannian kaventaessa Suomi löysi heittokellon tikittäessä kohti nollaa Eino Pällijeffin, jonka kaukaa lähtenyt kolmonen meni sisään isobritannialaisten häirinnästä huolimatta ja ero meni takaisin yhdeksään.
Lopussa Iso-Britannia pyristeli, muttei saanut lopulta kunnollista kiriä aikaan ja Suomi pääsi juhlimaan avausvoittoa 57-63 (36-38).
– Hurja tahtojen taistelu korin alla nähtiin. Iso-Britannialla oli aikamoinen etu kiloissa ja senteissä, joten meidän tehtäväksi jäi sinnikkäästi rimpuilla ja raastaa yhteistyön voimalla. Ja siitä onnittelut meidän pojille, jotka sen tehtävän hienosti vastaanottivat ja siihen kelpo tasolla heittäytyivät, Suomen päävalmentaja Ville Neva toteaa Koripalloliiton verkkosivuilla.
– Nähtiin paljon fyysisiä ensimmäisiä ja toisia ja kolmansiakin apuja, sekä niiden päätteeksi vääntöä irto- ja levypalloista. Näillä ja rohkeilla kahden tai kolmen pelaajan yhteispeleillä hyökkäyksessä ansaittiin tänään ”torjuntavoitto”.
Suomen pistenikkarit olivat Little (19/5/4 syöttöä), Pällijeff (12/12), Joona Heinonen (9/5/5 syöttöä), kun Mikael Parpala (2/10) rynni peräti kuusi hyökkäyslevypalloa. Iso-Britannian ykkönen oli Michael Belle (19/14).
Lähde: Basket.fi
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Perttu Blomgren johdatti BK Ventspilsin Latvian finaaleihin
- Olivier Nkamhouan Chemnitz nappasi kiinni pudotuspelipaikkaan
- Gordon Herbert Kanadan päävalmentajaksi
- Tuomas Iisalolle jatkosopimus Memphis Grizzliesin kanssa
- Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu – lippukauppa käynyt vilkkaana
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- Elias Valtonen piti Granadan haaveet sarjapaikasta elossa
- Aatu Kivimäki jatkaa Patrioti Levicessa
- Mikael Jantunen voitti Ranskan cupin