Suomen 16-vuotiaat pojat avasivat EM-kisansa voitolla

Kuva: Juha Tamminen
Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue avasi B-divisioonan EM-kisansa voittamalla Iso-Britannian 57-63 (36-38).
16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisojen avauspelissä nähtiin todellinen vääntö, kun isokokoinen ja urheilullinen Iso-Britannia väänsi vastaan pitkälle päätösneljännekselle saakka.
Jakson puolessa välissä Miro Littlen kaksi kolmosta vei ensimmäisen kerran Sudenpennut yhdeksän pisteen johtoon. Iso-Britannian kaventaessa Suomi löysi heittokellon tikittäessä kohti nollaa Eino Pällijeffin, jonka kaukaa lähtenyt kolmonen meni sisään isobritannialaisten häirinnästä huolimatta ja ero meni takaisin yhdeksään.
Lopussa Iso-Britannia pyristeli, muttei saanut lopulta kunnollista kiriä aikaan ja Suomi pääsi juhlimaan avausvoittoa 57-63 (36-38).
– Hurja tahtojen taistelu korin alla nähtiin. Iso-Britannialla oli aikamoinen etu kiloissa ja senteissä, joten meidän tehtäväksi jäi sinnikkäästi rimpuilla ja raastaa yhteistyön voimalla. Ja siitä onnittelut meidän pojille, jotka sen tehtävän hienosti vastaanottivat ja siihen kelpo tasolla heittäytyivät, Suomen päävalmentaja Ville Neva toteaa Koripalloliiton verkkosivuilla.
– Nähtiin paljon fyysisiä ensimmäisiä ja toisia ja kolmansiakin apuja, sekä niiden päätteeksi vääntöä irto- ja levypalloista. Näillä ja rohkeilla kahden tai kolmen pelaajan yhteispeleillä hyökkäyksessä ansaittiin tänään ”torjuntavoitto”.
Suomen pistenikkarit olivat Little (19/5/4 syöttöä), Pällijeff (12/12), Joona Heinonen (9/5/5 syöttöä), kun Mikael Parpala (2/10) rynni peräti kuusi hyökkäyslevypalloa. Iso-Britannian ykkönen oli Michael Belle (19/14).
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Elina Koskimies palasi Saksaan mestaruusjahtiin
- Edon Maxhuni vahvalla pelipäällä
- Mikael Jantunen ottanut paikkansa
- Miikka Muurinen iskussa Partizan-debyytissään
- Olivier Nkamhoua aloitti vahvasti Italiassa
- Joonas Iisalo mukaan Susijengin valmennusjohtoon
- Susijengin EM-kisapaidat huutokaupassa
- Susijengi palaa kotiyleisön eteen joulukuussa
- Saksassa naisten sarjakausi käyntiin – suomalaisille avausvoitto
- Awak Kuierin Galatasaray Euroliigan lohkovaiheeseen