Suomalaistalentti pääsi huippuleirille
Kuva: Getty Images
Sunnuntaina Latviassa käynnistyneelle leirille valittiin vuonna 2002 syntyneiden ikäluokasta 64 pelaajaa kaikkiaan 26 Euroopan eri maasta.
Euroopan kovimpia tulevaisuuden lupauksia leirillä ohjeistaa tutut nimet NBA-maailmasta kirkkaimpana tähtenään latvialainen supertähti Kristaps Porzingis. Mukana ovat lisäksi muun muassa isäntämaan NBA-pelaajista Dairis Bertans, Davis Bertans ja Rodions Kurucs sekä entiset WNBA-pelaajat Anete Jekabsone ja Raffaella Masciadri.
Ohjaajien joukkoon lukeutuu myös Dallas Mavericksin päävalmentaja Rick Carlisle, joka johdatti seuran NBA-mestaruuteen kesällä 2011. Valmennustiimiin kuuluu myös pelaajauransa päättänyt argentiinalainen huipputakamies Pablo Prigioni, joka toimii nykyään Minnesota Timberwolvesin apuvalmentajana.
Riiassa järjestettävällä nelipäiväisellä lierillä on monipuolinen ohjelma. Pelaajat ottavat muun muassa osaa taito- ja heittoharjoitteluun sekä 5vs5-pelihin. Leirillä järjestetään seminaareja, jossa keskitytään huippu-urheilijana elämiseen ja kommunikointi- sekä johtamistaitoihin.
197-senttinen Wartti Basketin kasvatti Max Besselink edusti päättyneellä kaudella Helsingin NMKY:tä niin miesten I divisioona A:ssa, 19-vuotiaiden SM-sarjassa kuin 17-vuotiaiden SM-sarjassa.
Latviassa tänä vuonna järjestettävä leiri on järjestyksessään 18. BWB-leiri. Besselink on ainoa pohjoismaalainen pelaaja poikien joukkueessa.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Elsa Lemmilän ja Ohio Staten tie nousi pystyyn March Madnessissä
- Alexander Madsen loisti Mestarien liigassa
- Awak Kuier johdatti Galatasarayn välieriin
- Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät NCAA:ssa 16 parhaan joukkoon
- Utah Jazzilla tuttu sävel
- Mikael Jantunen ei valita kovasta tahdista – ”Loppujen lopuksi kaikki on aika hyvin”
- Lauri Markkasen kausi vaikuttaa olevan paketissa
- Lauri Markkanen edelleen sivussa – Utah Jazzille kylmää kyytiä
- Edon Maxhuni liekeissä Gravelines-Dunkerquen riveissä
- Sopimukseton Miikka Muurinen lähti Suomesta – tässä syy