Sudenpennuilla edessä kuolemanottelut EM-kisoissa
Kuva: Juha Tamminen
Torstainen tappio Serbialle 18-vuotiaiden poikien A-divisioonan EM-kisoissa tarkoittaa sitä, että Sudenpennut pelaa lauantaina ja sunnuntaina sijoista 13-16. Molemmat ottelut pitää voittaa, jotta Suomi pitää paikkansa A-divisioonan EM-kisoissa.
Serbia otti 82-62 (39-33)-tulokseen päättyneessä ottelussa johtoaseman aikaisin ja piti sen loppuun asti, kun Suomi ei missään vaiheessa päässyt johtamaan peliä. Ero heilui kymmenen pisteen hujakoilla pitkään, mutta kolmannella neljänneksellä Sudenpennut kiri vielä kahden pisteen päähän.
– Vaikea peli meille. Pitkässä turnauksessa tulee parempia ja huonompia päiviä, ja tänään ei ollut meidän paras päivä. Pystyimme nostamaan puolustuksen intensiteettiä ja pakottamaan Serbian menetyksiin. Sitä kautta pystyimme kiipeämään muutaman pisteen päähän, Suomen päävalmentaja Jyri Lohikoski kertoi.
– Hyökkäyspelaaminen ei ole tässä turnauksessa ollut meille helppoa. Joudumme tekemään korien eteen hirveästi töitä. Saimme piste-eron kavennettua, mutta sitten vähän loppui bensa kesken. Teimme ensimmäistä kertaa tässä turnauksessa puolustuksen konseptivirheitä. Serbia on sen verran hyvä joukkue, että he rankaisevat siitä heti.
Suomelta kaksinumeroisiin pistelukemiin pääsivät Mustapha Amzil (11/6/3 syöttöä), Teemu Suokas (11/1) ja Perttu Blomgren (10/4/4 riistoa).
Suomi pelaa vielä kaksi ottelua lauantaina ja sunnuntaina, joissa panoksena on A-divisioonassa säilyminen. Lauantaina vastaan tulee Latvia.
– Kyse ei ole pelkästään meidän joukkueesta tai pelaajista, vaan nyt pelataan suomalaisen juniorikoripallon perinteestä. ’96-ikäluokka aikoinaan nosti meidät tälle tasolla ja soihtua on kannettu siitä eteenpäin. Nyt on tehtävä kaikkemme, jotta 18-vuotiaiden poikien EM-kisaperinne jatkuu.
Lähde: Basket.fi.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Elsa Lemmilän ja Ohio Staten tie nousi pystyyn March Madnessissä
- Alexander Madsen loisti Mestarien liigassa
- Awak Kuier johdatti Galatasarayn välieriin
- Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät NCAA:ssa 16 parhaan joukkoon
- Utah Jazzilla tuttu sävel
- Mikael Jantunen ei valita kovasta tahdista – ”Loppujen lopuksi kaikki on aika hyvin”
- Lauri Markkasen kausi vaikuttaa olevan paketissa
- Lauri Markkanen edelleen sivussa – Utah Jazzille kylmää kyytiä
- Edon Maxhuni liekeissä Gravelines-Dunkerquen riveissä
- Sopimukseton Miikka Muurinen lähti Suomesta – tässä syy