Shawn Huff viimein kotiparketille: ”Tärkeä päästä Töölön Kisahalliin”
Kuva: Getty Images
Seagullsin kanssa kolmivuotisen sopimuksen solminut Susijengin kapteeni Shawn Huff, 35, kirmaa kotimaan pääsarjakentille ensimmäistä kertaa viiteentoista vuoteen.
Huff jätti kotimaan parketit taakseen syksyllä 2004 Espoon Hongan kanssa viettämänsä kolmivuotisen jälkeen.
Neljän Yhdysvaltain yliopistosarja NCAA:ssa vietetyn kauden jälkeen Huff siirtyi ammattilaiskentille Kreikkaan ja ehti yhdentoista ammattilaisvuoden aikana hakea kokemusta niin Kreikan, Italian kuin Saksankin sarjoista.
Nyt mies palaa kotiin ja nähdään pitkästä aikaa kotimaisen pääsarjan parketeilla.
– Kun viisitoista vuotta sitten lähdin maailmalle, en yhtään ajatellut, että pelaisin ulkomailla näin kauan. Ensinnäkin mulle oli tosi tärkeää palata kotiin Helsinkiin pelaamaan. Toinen tärkeä asia on päästä pelaamaan Töölön Kisahalliin, jonka käytävillä itse juoksentelin pikkupoikana, kun faija (Leon Huff) pelasi, Huff toteaa Basket.fin haastattelussa.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon
- Eetu Heinonen saa arvokasta kokemusta Espanjasta
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä
- Suomalaisnaiset hyvässä vauhdissa NCAA:ssa
- Eemeli Yalaho saalisti tupla-tuplan NCAA:ssa
- Remu Raitanen tee paluun Korisliigaan
- Perttu Blomgrenin odotus kannatti
- Linda-Lotta Lehtoranta ja Sara Bejedi iskussa Euroopan kentillä
- Suomen 16-vuotiaille tytöille terävä startti kutsuturnauksessa
- Knicks murskasi Lauri Markkasen Jazzin Madison Square Gardenissa