Shawn Huff loukkaantuneena – Petteri Koposella kahdeksan pisteen ilta
Saksan Bundesliigassa sarjakärki Bayern München hävisi Vechtan vieraana 75-93 (40-53). Shawn Huff puolestaan ei ollut Saksassa pelikunnossa.
Petteri Koponen heitti kahdeksan pistettä, nappasi kaksi levypalloa sekä antoi kaksi syöttöä. Tappiosta huolimatta Bayern pitää kärkipaikkaa.
Tuomas Iisalon ja Vesa Vertion valmentama Crailsheim koki kirvelevän 87-88 (52-41)-tappion Bonnille. Bonn voitti, kun Josh Mayo upotti toisen vapaaheitoistaan sisään, kun pelikellossa oli jäljellä enää 0,3 sekuntia.
– Ensimmäinen puoliaika oli erinomainen, kun katsotaan intensiteettiä ja miten teimme pieniä asioita. Pystyimme pitämään Josh Mayon aisoissa ja teimme puolustuksessa mitä piti lukuun ottamatta levypallopelaamista ja virheitä. Ne pitivät Bonnin pelissä. Olen hyvin pettynyt pelaajien puolesta, sillä he olisivat ansainneet jotain tästä pelistä, Iisalo harmitteli Bundesliigan sivujen mukaan.
Crailsheim on sarjassa 15.
Shawn Huff kärsi lievästä alaraajavammasta, kun Frankfurt voitti vieraskentällä Göttingenin 81-70 (40-37). Gordon ja Daniel Herbertin valmentama Frankfurt on sarjassa sijalla 13.
Saksan ProB:ssä Daniel Janssonin kausi jatkuu, kun hänen valmentamansa OrangeAcademy Ulm tasoitti otteluvoitot Bernauta vastaan 82-80 (37-42)-voitolla. Jatkoon pääsee kahdella voitolla.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Miikka Muuriselle piste-ennätys Adrianmeren liigassa
- Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon San Antoniossa
- Lauri Markkasen Utah niukkaan voittoon Detroitista
- Miikka Muurisen Partizan valitsi Joan Peñarroyan uudeksi päävalmentajakseen
- Lauri Markkanen teki paluun tositoimiin – Utah Jazz hävisi
- Koripallon EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa
- Gordon Herbert jättää Bayern Münchenin päävalmentajan tehtävät
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa
- Lassi Nikkarinen siirtyy Espanjasta Tshekkeihin