Shawn Hopkins vaihtaa opinahjoa

Kuusi ottelua Susijengissä pelannut Shawn Hopkins, 22, vaihtaa Yhdysvalloissa yliopistoaan Troysta North Georgiaan ensi kaudeksi. Maltillisille peliminuuteille NCAA:n ykkösdivisioonan Troyssa jäänyt BC Nokian kasvatti Hopkins hakee kakkosdivisioonassa pelaavasta North Georgia Nighthawksista ennen kaikkea vastuuta ja peliaikaa seniorivuodelleen.
– Vaihto kakkosdivisioonan kouluun on ainoa mahdollisuus päästä pelaamaan heti. Vaihtaessa ykkösdivarin sisällä olisin joutunut istumaan sivussa vuoden, jotta saan pelata viimeisenä vuotenani. Olen istunut kolme vuotta penkillä ja siksi en halua istua neljättä, Hopkins taustoittaa Koripalloliiton sivuilla.
Hopkins teki kasvattajaseuransa riveissä hyvä jälkeä Divari A:ssa 10,8 pisteen ja 3,0 levypallon keskiarvoilla, kun Näädät nousi Korisliigaan kauden 2014/15 päätteeksi. Hopkins siirtyi kauden päätteeksi Troy Trojansin riveihin NCAA:han, mutta minuutit ovat jääneet maltillisiksi. Trojansin pelityyli ei suosinut Hopkinsille ominaista koko kentän pelaamista, kova harjoittelu ja joukkuetreeneissä onnistumiset eivät poikineet peliminuutteja, joten Hopkins päätyi vaihtamaan viimeiseksi yliopistovuodekseen koulua.
– Ykkösdivisioona vuosien aikana on tullut nähtyä Yhdysvaltoja, tulevaisuuden NBA-pelaajia ja päässyt pelaamaan heitä vastaan. Kehityskäyrä on salamana ylöspäin ja on aika tehdä jälkeä ennen ammattilaisuraa, Hopkins kertoo.
– Odotettavissa on iso seniorivuosi. Kun ei ole pelannut, niin on ollut todella paljon aikaa viettää ”laboratoriossa”. Olen henkisesti ja fyysisesti valmis. Olen duunannut muutamaa asiaa ja kesällä laitan palaset kokoon.
Hopkins oli juniorivuosinaan Suomen nuorten maajoukkueiden vakiokasvo kaikissa ikäluokissa. Debyyttinsä Suomen miesten maajoukkueessa 195-senttinen laituri teki kesällä 2016 Belgiaa vastaan Tampereen Hakametsän jäähallissa. Tähän mennessä hänelle on kertynyt pelejä Susijengissä kuusi kappaletta.
Lähde: Basket.fi
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tuomas Iisalolle jatkosopimus Memphis Grizzliesin kanssa
- Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu – lippukauppa käynyt vilkkaana
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- Elias Valtonen piti Granadan haaveet sarjapaikasta elossa
- Aatu Kivimäki jatkaa Patrioti Levicessa
- Mikael Jantunen voitti Ranskan cupin
- Jacob Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa
- Alle 15-vuotiaiden maajoukkueet kokoontuvat Kisakallioon toukokuussa
- Susijengin Olivier Nkamhoua mukana järjestämässä koripalloleiriä Kameruniin