Sasu Salin jäätävässä vireessä

Kuva: Getty Images
Sasu Salinin hurja vire sai jatkoa, kun hän heitti uskomattomat 34 pistettä Teneriffan voittaessa Mestarien liigassa Galatasarayn.
Salin oli tulikuumana upottaessaan 11 kolmen pisteen yrityksestään kahdeksan sisään ja keräten yhteensä 34 pistettä. Salinin tilastoihin kertyi myös kuusi syöttöä, kaksi levypalloa ja kaksi riistoa. Teneriffa voitti ottelun 104-89 (49-50). Emir Sulejmanovic kokosi tilastoikseen kuusi pistettä, kuusi levypalloa ja syötön. Teneriffa on lohkonsa kärjessä kolmella voitolla ja yhdellä tappiolla.
Viron ja Latvian yhteisliigassa Edon Maxhunin ja Pärnun vuosi päättyi 82-93 (49-43)-tappioon kärkiottelussa Kalev/Cramoa vastaan. Maxhuni oli joukkueensa paras pistemies 15 pisteen saldolla ja tilastoihin karttui myös viisi levypalloa, neljä syöttöä ja riisto. Pärnu lähti tauolle 11 voiton ja kolmen tappion saldolla.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Nuorten maajoukkuevalmennuksessa haku auki
- Elina Koskimies palasi Saksaan mestaruusjahtiin
- Edon Maxhuni vahvalla pelipäällä
- Mikael Jantunen ottanut paikkansa
- Miikka Muurinen iskussa Partizan-debyytissään
- Olivier Nkamhoua aloitti vahvasti Italiassa
- Joonas Iisalo mukaan Susijengin valmennusjohtoon
- Susijengin EM-kisapaidat huutokaupassa
- Susijengi palaa kotiyleisön eteen joulukuussa
- Saksassa naisten sarjakausi käyntiin – suomalaisille avausvoitto