Sasu Salin ei avausmatsissa paineita tuntenut: ”Se on ehkä median tuomaa”
Kuva: Juha Tamminen
Yksi torstain Ranska-voiton tärkeimmistä pelaajista oli Sasu Salin, joka heitti ottelussa 14/4. Salin jakoi voiton jälkeen vuolaasti tunnustusta joukkuekavereilleen.
-Matsi oli aika tasaista koko ajan, mutta sitten me kirittiin siinä lopussa. Aika kovia yksilösuorituksia tuli Laurilta (Markkanen) ja muutamalta muulta. Jammu (Wilson) oli hemmetin kova ja itsekin jonkun kolmosen siinä vedin. Usko siihen, että voidaan voittaa, auttoi meitä.
Salin innostui myös muistelemaan vuoden 2014 koripallon MM-kisoja Espanjan Bilbaossa, jossa niin ikään Susijengin taustalla oli vahva yleisön tuki.
-Silloin Bilbaossa oli 10 000 ja oli huikea tunnelma, vaikka hävittiin 55 pinnalla. On se kiva voittaa 12 000 suomalaisen edessä. Kertoo aika paljon, miten suomalaiset meistä välittää. Me välitetään niistä.
Ennen turnauksen alkua Suomen joukkueen peliin on kohdistunut heikkojen harjoitusotteluiden myötä epäilyjä ja kritiikkiä. Salin kiistää kuitenkaan tunteneensa painetta.
-Mun mielestäni ei paineita ollut. Se on ehkä median tuomaa, kun on vähän heikommin pelattu harjoituspelejä. Mutta me uskottiin itseemme. Se auttoi aika paljon.
Lauantain Slovenia-ottelusta Salin odottaa temmoltaan nopeampaa.
-On erilainen jengi. Pelaavat paljon nopeampaa ja siellä on paljon yksilötaitoa. Isot pelaajat on vähän liikkuvampia vielä kuin Ranskalla. Tulee tiukkaa vääntöä kyllä. Onneksi on välipäivä perjantaina ja saadaan vähän levättyä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Awak Kuier hurjasteli Euroliigassa
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Lauri Markkanen yhä sivussa – Utah Jazzille murskatappio
- Lauri Markkanen sairaana – Utah Jazz hävisi
- Elsa Lemmilä keräsi levypalloja NCAA:ssa
- Alexander Madsen avitti Karditsan jatkoon Mestarien liigassa
- Lauri Markkanen kruunattiin jälleen vuoden koripalloilijaksi
- Shawn Hopkins palaa Suomeen
- Utah Jazzille murskatappio ilman Lauri Markkasta
- Lauri Markkanen johdatti Utahin niukkaan voittoon Dallasista