Salinilta vahvoja näyttöjä – Gran Canaria vei suomalaistaiston
Kuva: Getty Images
Lauantai-ilta tarjosi Espanjan ACB-liigassa taas suomalaiskamppailun. Tällä kertaa yhteen iskivät Susijengin takamiehet Estudiantesin Jamar Wilson ja Gran Canarian Sasu Salin. Voiton vei vierailija Gran Canaria, joka löi isäntänsä luvuin 78-86.
Las Palmasin ryhmä repi ratkaisevan eron kolmannella jaksolla voitettuaan sen 10 pisteen erolla. Salin pelasi Canarian avauksessa ja keräsi 24 minuuttiin seitsemän pistettä, kahdeksan levypalloa sekä yhden korisyötön. Pieni miinus tuli kolmosista, sillä neljästä yksikään ei uponnut.
Wilson puolestaan oli Estudiantesin vaihtomiehiä. 17 minuutin peliajalla kertyi kuusi pistettä, kolme levypalloa ja kaksi korisyöttöä.
Wilsonin Estudiantesille tappio oli jo kolmas peräkkäinen. Suomalaisen seura hävisi myös viime viikonloppuna Petteri Koposen Barcelonalle.
Gran Canarialle voitto oli kauden viides. Joukkue on pelannut 10 ottelua.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkasen Utah niukkaan voittoon Detroitista
- Miikka Muurisen Partizan valitsi Joan Peñarroyan uudeksi päävalmentajakseen
- Lauri Markkanen teki paluun tositoimiin – Utah Jazz hävisi
- Koripallon EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa
- Gordon Herbert jättää Bayern Münchenin päävalmentajan tehtävät
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa
- Lassi Nikkarinen siirtyy Espanjasta Tshekkeihin
- NCAA: Okku Federiko ja Eemeli Yalaho kaksinumeroisille pistelukemille
- Olivier Nkamhoua hurjassa iskussa Italiassa
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon