Petteri Koposen pisteet eivät riittäneet avittamaan Barcelonaa voittoon Euroliigassa

Suomen koripallomaajoukkueen ykköstakamiehen Petteri Koposen vahva heittovire sai jatkoa, kun Barcelona kohtasi Euroliigan ottelussa Moskovan TsSKA:n. Koposen hyvästä iltapuhteesta huolimatta Barcelona koki perjantaina tappion, kuten myös Sasu Salinin Malaga.
Koponen heitti hyvällä prosentilla 10 pistettä Barcelonan taipuessa TsSKA:n vieraana 78-92 (39-44). Koponen linkosi kolmasti sekä kahden pisteen että kolmen pisteen heiton ilmaan ja molempia meni kaksi sukasta läpi. Lisäksi Koponen ruokki joukkuekavereitaan kolmella syötöllä. Barcelona on voittanut kymmenestä ottelustaan neljä.
Malaga piti Panathinaikosin kolme neljännestä pinteessä Ateenassa, mutta päätösneljänneksellä kotijoukkue oli vahvempi vieden ottelun nimiinsä lopulta 82-71 (32-35).
– Hyvää taistelua. Pärjäsimme levypalloissa hyvin. Viimeisellä neljänneksellä pakka hajosi vähän ja siinäpä se, Salin harmitteli ottelun jälkeen.
Salin jäi yhdeksässä minuutissa pisteittä, mutta tilastoihin kirjattiin kaksi levypalloa ja kaksi syöttöä. Malaga saldo on kymmenen ottelun jälkeen kolme voittoa ja seitsemän tappiota.
Ranskan ProA:ssa Lassi Tuovin valmentama Gravelines-Dunkerque kaatoi vieraskentällä Hyeres-Toulonin 88-74 (44-29). Voitolla Gravelines-Dunkerque nosti voittoprosenttinsa positiiviseksi kuudella voitolla ja viidellä tappiolla.
Tshekin liigassa Alexander Madsen oli lähellä tupla-tuplaa, kun hän tilastoi 10 pistettä ja yhdeksän levypalloa USK Prahan taipuessa Opavan vieraana 74-95 (36-39). Madsenin tilastot karttuivat myös kahdella riistolla, yhdellä torjunnalla ja yhdellä syötöllä. Prahalla on yhdeksästä pelistä viisi voittoa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Koululaisten koritalkoot onnistuivat yli odotusten
- Daniel Dolenc lähtee mestaruusjahtiin Bosniassa
- Helmi Tulonen pelaa ensi kaudella Unkarissa
- Lauri Markkanen ja Miikka Muurinen palkinnoille EM-kisoissa
- Susijengin huikeat EM-kisat päättyivät pettymykseen
- Jacob Grandison pelaa jatkossa Ranskan pääsarjassa
- Saksa liian vahva EM-välierässä
- Saksa Susijengin vastustaja perjantain EM-välierässä
- Susijengi haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin
- Sasu Salin toivoo huikeaa tunnelmaa EM-puolivälierään
- Saksa Susijengin vastustaja perjantain EM-välierässä
- Saksa liian vahva EM-välierässä
- Susijengin huikeat EM-kisat päättyivät pettymykseen
- Susijengi haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin
- Jacob Grandison pelaa jatkossa Ranskan pääsarjassa
- Susijengi ja Georgia ottavat yhteen keskiviikkona kello 17
- Sasu Salin toivoo huikeaa tunnelmaa EM-puolivälierään
- Helmi Tulonen pelaa ensi kaudella Unkarissa
- Lassi Tuovi perää Susijengiltä rohkeutta
- Lauri Markkanen ja Miikka Muurinen palkinnoille EM-kisoissa