Petteri Koposen Bayern München murskasi Merlins Crailsheimin
Saksan Bundesliigan kauden päättävässä lopputurnauksessa saatiin toinen kierros käyntiin maanantaina ja Petteri Koposen edustama Bayern München kirjautti avausvoittonsa Tuomas ja Joonas Iisalon valmentaman Merlins Crailsheimin kustannuksella.
B-lohkossa Daniel Herbertin apuvalmentama Frankfurt Skyliners avasi omat pelinsä sunnuntaina ja taisteli tiukasti ennakkosuosikkeihin lukeutuvaa ALBA Berliiniä vastaan, mutta joutui lopulta taipumaan 72-81 (39-37). Frankfurt jatkaa pelejään tiistaina kohdatessaan Ludwigsburgin.
A-lohkossa Bayern München karisti lauantaina Ulmille koetun yllätystappion harteiltaan voittamalla Merlinsin selvästi 110-79 (51-35). Koponen teki taas tarkkaa työtä kolmen pisteen viivan takaa heittäen viidestä yrityksestään kolme sisään kasaten yhdeksän pistettä. Koponen koristeli tilastojaan myös kahdella levypallolla, neljällä syötöllä ja kahdella riistolla.
Bayern Münchenillä on nyt kahdesta pelistä yksi voitto ja yksi tappio. Merlinsin saldo sen sijaan näyttää kahta tappiota. Bayern kohtaa seuraavaksi perjantaina Göttingenin ja Merlins saa vastaansa keskiviikkona Ulmin.
Ulm tarrasi kiinni jatkopaikkaan voittamalla Oldenburgin 85-66 (42-35). Ulm on nyt voittanut molemmat ottelunsa.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toimittaja: Susijengin tähti lähellä siirtoa Barcelonaan
- Severi Kaukiainen heitti BC Kalev/Cramon mukaan mitalipeleihin
- Miikka Muurinen tekee paluun – parketti täynnä NBA-superlupauksia
- Elsa Lemmilän ja Ohio Staten tie nousi pystyyn March Madnessissä
- Alexander Madsen loisti Mestarien liigassa
- Awak Kuier johdatti Galatasarayn välieriin
- Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät NCAA:ssa 16 parhaan joukkoon
- Utah Jazzilla tuttu sävel
- Mikael Jantunen ei valita kovasta tahdista – ”Loppujen lopuksi kaikki on aika hyvin”
- Lauri Markkasen kausi vaikuttaa olevan paketissa
- Miikka Muurinen tekee paluun – parketti täynnä NBA-superlupauksia
- Toimittaja: Susijengin tähti lähellä siirtoa Barcelonaan
- Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät NCAA:ssa 16 parhaan joukkoon
- Sopimukseton Miikka Muurinen lähti Suomesta – tässä syy
- Awak Kuier johdatti Galatasarayn välieriin
- Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State mukaan NCAA:n lopputurnaukseen