Nopeaa toimintaa: NBA:ssa kauden ensimmäiset valmentajapotkut
Kuva: Juha Tamminen
Maailman parhaan koripalloliigan NBA:n kausi on ollut käynnissä vasta vajaan viikon, mutta ensimmäinen päävalmentaja on jo tullut erotetuksi pestistään. Phoenix Suns ilmoitti sunnuntaina, että Earl Watson on saanut monoa.
Phoenix on hävinnyt kauden kaikki kolme otteluaan. Se ei yllätä, sillä joukkuetta veikattiin ennakoissa häntäpäähän.
Keväällä 2016 Phoenixin päävalmentajaksi tullut Watson käskytti seuraa 118 ottelussa, joista voittoja tuli 33 ja tappioita 85.
Phoenixin päävalmentajana toimii väliaikaisesti apuluotsi Jay Triano, joka toimii myös Kanadan maajoukkueen päävalmentajana. Triano toimi aiemmin NBA:ssa päävalmentajana Toronto Raptorsissa 2008-2011.
NBA:ssa pelaa tällä kaudella yksi suomalaispelaaja, 20-vuotias Susijengin luottomies Lauri Markkanen, joka edustaa Chicago Bullsia.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen teki paluun tositoimiin – Utah Jazz hävisi
- Koripallon EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa
- Gordon Herbert jättää Bayern Münchenin päävalmentajan tehtävät
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa
- Lassi Nikkarinen siirtyy Espanjasta Tshekkeihin
- NCAA: Okku Federiko ja Eemeli Yalaho kaksinumeroisille pistelukemille
- Olivier Nkamhoua hurjassa iskussa Italiassa
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon
- Eetu Heinonen saa arvokasta kokemusta Espanjasta
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä