Naisten universiadijoukkue kesytti Brasilian

Isokokoinen ja fyysinen Brasilia yritti runnoa päänsä Suomen pelaajien pään sisään Chengdun universiadien toisessa alkulohko-ottelussa, mutta suomalaiset pääsivät sanelemaan pelin kulun erinomaisen kaukoheittopelinsä avulla. Suomi kuittasi turnauksen toisen voittonsa, tällä kertaa pistein 63-89 (23-50).
Brasilialaisten painipelaaminen ei horjuttanut suomalaisten itseluottamusta edes vähää alusta, kun Suomi alkoi säkittää Sara Bejedin, Elina Koskimiehen ja Lotta-Maj Lahtisen avulla kolmen pisteen heittojaan kylmän viileästi sisään.
Kun Suomi onnistui kaaren takaa lopulta kahdeksantoista kertaa 45% onnistumistarkkuudella, vapautui vähitellen Suomelle tilaa myös brasilialaiskorin alta. Suomalaisjohto kasvoi parhaimmillaan peräti 38 pisteeseen ennen kuin Brasilia pääsi kaunistelemaan lukemia lopussa.
Suomi on nyt pelannut Chengdun turnauksessa kaksi ottelua, joista molemmat ovat päättyneet murskavoittoihin. Turnaus jatkuu tiistaina Puolaa vastaan.
Lähde: Basket.fi
KIERRÄTYSVAPAITA
ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Sasu Salin tekee paluun Espanjaan
- Susiladiesin Magdalene Agyei Ensiapujoukkueen keulakuva
- Suomen 15-vuotiaiden maajoukkueet jatkoivat Nordic Openia voitokkaasti
- Magdalene Agyei siirtyy Espanjan kakkossarjaan
- Suomen alle 18-vuotiaat pojat päättivät EM-kisat tappiolla Ukrainaa vastaan
- Suomen alle 16-vuotiaat pojat voitti Georgian
- Susijengin Perttu Blomgren nauttii vauhtipelaamisesta
- Suomen alle 16-vuotiaiden poikien valmistautuminen EM-kisoihin käynnissä
- Suomen alle 18-vuotiaat pojat voittivat Kosovon EM-kisoissa
- Susijengin EM-kotikisaleirityksessä 16 pelaajaa
- Susijengin EM-kotikisaleirityksessä 16 pelaajaa
- Magdalene Agyei siirtyy Espanjan kakkossarjaan
- Suomen 15-vuotiaiden maajoukkueet jatkoivat Nordic Openia voitokkaasti
- Suomen alle 16-vuotiaiden poikien valmistautuminen EM-kisoihin käynnissä
- Susijengin Open Gymissä mielenkiintoisia vieraita
- Susiladiesin Magdalene Agyei Ensiapujoukkueen keulakuva