Naisten universiadijoukkue kesytti Brasilian

Isokokoinen ja fyysinen Brasilia yritti runnoa päänsä Suomen pelaajien pään sisään Chengdun universiadien toisessa alkulohko-ottelussa, mutta suomalaiset pääsivät sanelemaan pelin kulun erinomaisen kaukoheittopelinsä avulla. Suomi kuittasi turnauksen toisen voittonsa, tällä kertaa pistein 63-89 (23-50).
Brasilialaisten painipelaaminen ei horjuttanut suomalaisten itseluottamusta edes vähää alusta, kun Suomi alkoi säkittää Sara Bejedin, Elina Koskimiehen ja Lotta-Maj Lahtisen avulla kolmen pisteen heittojaan kylmän viileästi sisään.
Kun Suomi onnistui kaaren takaa lopulta kahdeksantoista kertaa 45% onnistumistarkkuudella, vapautui vähitellen Suomelle tilaa myös brasilialaiskorin alta. Suomalaisjohto kasvoi parhaimmillaan peräti 38 pisteeseen ennen kuin Brasilia pääsi kaunistelemaan lukemia lopussa.
Suomi on nyt pelannut Chengdun turnauksessa kaksi ottelua, joista molemmat ovat päättyneet murskavoittoihin. Turnaus jatkuu tiistaina Puolaa vastaan.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Susiladiesin Ruotsi-ottelun lipunmyynti käynnissä
- Mikael Jantusen kolmoset purivat Euroliigassa
- Nuorten maajoukkuevalmennuksessa haku auki
- Elina Koskimies palasi Saksaan mestaruusjahtiin
- Edon Maxhuni vahvalla pelipäällä
- Mikael Jantunen ottanut paikkansa
- Miikka Muurinen iskussa Partizan-debyytissään
- Olivier Nkamhoua aloitti vahvasti Italiassa
- Joonas Iisalo mukaan Susijengin valmennusjohtoon
- Susijengin EM-kisapaidat huutokaupassa