Monen suomalaisen koriskausi päättyi
Sasu Salinin kausi Espanjan liigassa tuli päätökseen puolivälierissä. Myös Lassi Tuovin, Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen kaudet päättyivät.
Salinin Teneriffa hävisi kolmannen ja ratkaisevan ottelun Joventut Badalonalle 58-81 (23-38). Näin Joventut eteni välieriin otteluvoitoin 2-1. Salin oli joukkueensa ykköstykki heittäen 13 pistettä ja tilastoihin kertyi myös levypallo ja syöttö. Emir Sulejmanovic sai kasaan 11 pistettä ja kuusi levypalloa. Vaikka Teneriffan kausi Espanjassa päättyi, niin kaudelta tuli palkintokaappiin Mestarien liigan voittopokaali.
Monacon Mike James oli jälleen Lassi Tuovin valmentaman Strasbourgin kivi kengässä, kun hän pakotti ottelun jatkoajalle neljä sekuntia ennen loppua ja lopulta Monaco voitti ottelun 82-80 (72-72, 29-48). Samalla Strasbourgin kausi päättyi, kun Monaco eteni välieriin otteluvoitoin 2-1.
Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentaman Swans Gmundenin kausi Itävallassa päättyi hopeamitaliin, kun Wien voitti neljännessä finaalissa Swansin 86-60 (45-38). Näin ollen Wien kuittasi mestaruuden otteluvoitoin 3-1.
Tuomas ja Joonas Iisalon luotsaama Bonn hävisi toistamiseen Bayern Münchenille. Bonn taipui niukasti 81-82 (44-49). Bayern München johtaa otteluparia 2-0.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Elina Aarnisalon kausi NCAA:ssa päättyi Sweet 16 -vaiheeseen
- Utah Jazzilla taas tuttua tarinaa
- Toimittaja: Susijengin tähti lähellä siirtoa Barcelonaan
- Severi Kaukiainen heitti BC Kalev/Cramon mukaan mitalipeleihin
- Miikka Muurinen tekee paluun – parketti täynnä NBA-superlupauksia
- Elsa Lemmilän ja Ohio Staten tie nousi pystyyn March Madnessissä
- Alexander Madsen loisti Mestarien liigassa
- Awak Kuier johdatti Galatasarayn välieriin
- Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät NCAA:ssa 16 parhaan joukkoon
- Utah Jazzilla tuttu sävel
- Miikka Muurinen tekee paluun – parketti täynnä NBA-superlupauksia
- Toimittaja: Susijengin tähti lähellä siirtoa Barcelonaan
- Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät NCAA:ssa 16 parhaan joukkoon
- Awak Kuier johdatti Galatasarayn välieriin
- Severi Kaukiainen heitti BC Kalev/Cramon mukaan mitalipeleihin
- Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State mukaan NCAA:n lopputurnaukseen
- Lauri Markkanen edelleen sivussa – Utah Jazzille kylmää kyytiä