Mikael Jantusen ammattilaisura käyntiin Belgiassa

Viimeiset kaksi kautta yliopistokoripalloa Utahissa pelannut Susijengin ison pään tukipilari Mikael Jantunen, 21, on allekirjoittanut ensimmäisen ammattilaissopimuksensa.
Helsinkiläisten Wartti Basketin ja Panttereiden juniorimyllyn läpikäynyt 205-senttinen Jantunen siirtyy yksivuotisella sopimuksella Belgian suurseuran BC Oostenden riveihin.
Jantusen uusi työnantaja BC Oostende on belgialaisen koripallon perinteikkäin ja menestyksekkäin seura. Kotiottelunsa 5000-paikkaisessa Versluys Domessa pelaava Oostende on vienyt nimiinsä peräti 22 Belgian mestaruutta ja 20 Belgian cupin mestaruutta.
Tällä hetkellä Oostende viilettää kymmenen perättäisen Belgian mestaruuden putkessa, joten Jantunen on matkalla hyvin hoidettuun taloon.
– Paria vaihtoehtoa pyörittelin ja paras niistä oli Oostende. Kuulosti hyvältä organisaatiolta ja kaikin puolin minun tämänhetkiseen tilanteeseeni sopivalta, Jantunen kommentoi sopimustaan Koripalloliiton sivuilla.
– Päällimmäisin tavoitteeni on voittaa seuran kanssa mahdollisimman paljon. Lisäksi pyrkimyksenä on saada lisää kokemusta ja kehittyä paremmaksi pelaajaksi. Tarkoituksena on tehdä kovaa työtä ja ansaita isoja peliminuutteja.
Oostende pelaa Belgian pääsarjan lisäksi myös FIBA Mestareiden Liigaa, jossa se voitti viime syksynä kuudesta pelaamastaan ottelusta kaksi. Tulevana syksynä Oostende pelaa samassa alkulohkossa Lassi Tuovin valmentaman SIG Strasbourgin ja turkkilaisen Tofas Bursan kanssa.
– Mestareiden Liigan paikka oli todella iso plussa, joka helpotti päätöksentekoa. Kiva päästä pelaamaan kansainvälistä sarjaa ja vähän ottaa mittaa Lassin (Tuovi) Strasbourgistakin kauden aikana, Jantunen jatkaa.
Koko juttu on luettavissa täältä.
Lähde: Basket.fi
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Helmi Tulonen pelaa ensi kaudella Unkarissa
- Lauri Markkanen ja Miikka Muurinen palkinnoille EM-kisoissa
- Susijengin huikeat EM-kisat päättyivät pettymykseen
- Jacob Grandison pelaa jatkossa Ranskan pääsarjassa
- Saksa liian vahva EM-välierässä
- Saksa Susijengin vastustaja perjantain EM-välierässä
- Susijengi haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin
- Sasu Salin toivoo huikeaa tunnelmaa EM-puolivälierään
- Susijengi ja Georgia ottavat yhteen keskiviikkona kello 17
- Jättipaukku! Susijengi selätti Serbian
- Saksa Susijengin vastustaja perjantain EM-välierässä
- Susijengi ja Georgia ottavat yhteen keskiviikkona kello 17
- Saksa liian vahva EM-välierässä
- Sasu Salin toivoo huikeaa tunnelmaa EM-puolivälierään
- Susijengin huikeat EM-kisat päättyivät pettymykseen
- Susijengi haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin
- Jacob Grandison pelaa jatkossa Ranskan pääsarjassa
- Lauri Markkanen kehuu Nikola Jokicia ylistävin sanoin
- Lassi Tuovi perää Susijengiltä rohkeutta