Mikael Jantunen siirtyy Paris Basketballin riveihin kaksivuotisella sopimuksella
Tuomas Iisalon päävalmentajakseen kiinnittänyt Paris Basketball on värvännyt joukkoihinsa jo toisen suomalaisen.
NBA:n kesäliigasta tuoreeltaan palannut Susijengin luottomies ja Wartti Basketin kasvatti Mikael Jantunen, 23, on allekirjoittanut kaksi kautta kattavan sopimuksen Ranskan pääsarjaa ja Eurocupia pelaavan pariisilaisjoukkueen kanssa.
Jantunen teki nimeään tunnetuksi Suomen juniorimaajoukkueissa ennen kaikkea kesällä 2016, jolloin hän avitti Suomen U16-pojan EM-kisojen viidennelle sijalle sekä U17-pojat MM-lopputurnaukseen. Jantunen pelasi juniorimaajoukkueurallaan 64 maaottelua ja edusti Suomea vuoden 2019 universiadeissa Napolissa.
Lukioikäisenä Jantunen edusti HBA-Märskyä miesten divarissa. Helsingin Mäkelänrinteestä Jantusen tie vei Yhdysvaltoihin Utahin yliopistoon, missä hän kirjautti kahden pelikauden (2019–21) aikana 7,4 pistettä, 4,8 levypalloa ja 1,2 syöttöä ottelua kohden.
Jantusen ammattilaisura käynnistyi kaudella 2021–22 Belgiassa, missä hän voitti BC Oostenden kanssa Belgian kansallisen liigan mestaruuden sekä pelasi FIBA:n Mestareiden Liigaa. Jantunen viimeisteli Belgian-Hollannin yhteisliigassa 11,5 pistettä ja 5,2 levypalloa ottelua kohden ja vei nimiinsä liigan parhaan kuudennen pelaajan palkinnon.
Viime kaudella (2022-23) Jantunen edusti Basket Trevisoa Italian pääsarjassa 7,9 pisteen ja 4,7 levypallon keskiarvoin. Kesällä 2023 hän rekisteröi puolestaan Golden State Warriorsille NBA:n kesäliigassa 7,8 pistettä ja 3,3 levypalloa ottelua kohden.
Jantunen murtautui Susijengiin heti kättelyssä vuosien 2018-19 MM-karsintojen aikana ja on siitä asti kuulunut joukkueen ison pään kantaviin voimiin. ”Mickelle” on tähän mennessä kirjattu 46 miesten maaottelua 8,2 pisteen, 4,8 levypallon, 1,5 syötön ja 1,0 riiston ottelukohtaisin keskiarvoin. Lisäksi Jantunen edusti Suomea vuoden 2022 EM-kisoissa.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo hopealle
- Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta
- Susiladiesilla kiireinen kesä
- Awak Kuierin Dallas Wings päihitti hallitsevan mestarin
- Uuno: Lauri Markkanen hankki upean arvokiinteistön – naapurina Joel Pohjanpalo
- Hanno Möttölä siirtyy Brisbane Bulletsin valmennusjohtoon
- Andre Gustavson ja Erik Sajantila välieräväännöissä
- Sasu Salin lämpenee Espanjassa
- Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue nimetty kesäkuun Kisakallion leirille
- Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat Korisliigassa
- Uuno: Lauri Markkanen hankki upean arvokiinteistön – naapurina Joel Pohjanpalo
- Jamar Wilson ottaa ohjat 3×3-koripallon kehittämisestä
- Alexander Madsen takaisin Latviaan
- Susijengin huippulupaus Samu Adler siirtyy kauden päätteeksi NCAA:han
- Susiladiesilla kiireinen kesä
- Susijengi tositoimissa! Näin näet Belgia-Suomi-ottelun ilmaiseksi
- Daniel Dolenc jatkaa uraansa Romaniassa
- Entinen huippupeluri Koripalloliiton palvelukseen
- Erika Mace siirtyy ensi kaudella yliopistokentille
- Haastajamaajoukkue voitokas Latviassa