Mikael Jantunen jälleen Paris Basketballin avainpelaajia
Paris Basketball kohoaa rytinällä kohti Euroopan kärkeä. Pariisilaiset nujersivat myöhään perjantai-iltana Euroliigassa Saski Baskonian kotonaan pistein 67-65 ja ovat nyt voittaneet viimeisestä viidestä Euroliigassa pelaamastaan ottelusta neljä. Mikael Jantunen oli kentän parhaimmistoa.
Saski Baskonia kohosi päätösjaksolla kymmenen pisteen takaa kahden heiton päähän, mutta pariisilaiset onnistuivat pitämään vieraat takanaan ehjällä puolustuspelillään. Vieraiden Chima Moneke kavensi vielä päätössummerin soidessa eron kahteen, mutta Saski Baskonia ei johtanut lopulta kertaakaan päätösjaksolla.
Paris Basketballin aloitusviisikkoon tuttuun tapaan kuulunut Jantunen pelasi voittajien korkeimmat minuutit (27:39) ja keräsi siinä ajassa kahdeksan pistettä, kahdeksan levypalloa, kaksi syöttöä ja riiston.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Susijengin pelaajat taas vahvasti esillä Euroopassa
- Utah Jazzin poissaolijoiden lista tutun turhauttavaa luettavaa
- Elina Aarnisalon kausi NCAA:ssa päättyi Sweet 16 -vaiheeseen
- Utah Jazzilla taas tuttua tarinaa
- Toimittaja: Susijengin tähti lähellä siirtoa Barcelonaan
- Severi Kaukiainen heitti BC Kalev/Cramon mukaan mitalipeleihin
- Miikka Muurinen tekee paluun – parketti täynnä NBA-superlupauksia
- Elsa Lemmilän ja Ohio Staten tie nousi pystyyn March Madnessissä
- Alexander Madsen loisti Mestarien liigassa
- Awak Kuier johdatti Galatasarayn välieriin