Markkasen Arizona otti murskavoiton – Suomalainen loisti levypalloissa

Lauri Markkasen valmistautuminen ensimmäiseen yliopistokauteensa Arizona Wildcatsissa jatkui viime yönä harjoitusottelulla Idahoa vastaan. Kotijoukkueen jälki oli murskaavaa Wildcatsin lyötyä vieraansa maan rakoon luvuin 86-35.
Markkanen teki joukkueensa ensimmäiset neljä pistettä ja huudatti 10 minuuttia myöhemmin 14000 päistä kotiyleisöä kahdella perättäisellä donkilla. Koko ottelussa suomalaislaiturille kertyi kahdeksan pistettä ja 10 levypalloa.
Voitto kävi Arizonalle kalliiksi joukkueen menetettyä kaksi avainpelaajaansa Allonzo Trierin ja Ray Smithin sairastuvalle. Lisäksi Chance Comanche on sivussa heikon opintomenestyksen vuoksi. Comanchen puuttuessa Markkaselle saattaa kertyä jatkossa minuutteja myös sentterin paikalla.
Smithin kannalta loukkaantuminen harjoituspelissä oli todella harmittava asia, sillä laituri oli koko viime kauden pahan polvivamman vuoksi sivussa. Tulokas oli koko kesän koittanut saada itseään kuntoon ja paluupeli kesti ennen uutta loukkaantumista vain 10 minuuttia.
Arizona pelaa viimeisen harjoitusottelunsa sunnuntaina Chico Statea vastaan.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Susijengillä kolme kotimaaottelua ennen EM-kisoja
- Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramon finaaleihin
- Korisliigan mestari on Seagulls
- Perttu Blomgren johdatti BK Ventspilsin Latvian finaaleihin
- Olivier Nkamhouan Chemnitz nappasi kiinni pudotuspelipaikkaan
- Gordon Herbert Kanadan päävalmentajaksi
- Tuomas Iisalolle jatkosopimus Memphis Grizzliesin kanssa
- Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu – lippukauppa käynyt vilkkaana
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu Kisakallioon
- Belgia-ottelun liput myyntiin
- EM-kotikisojen liput nyt myynnissä
- Näin voit hankkia liput MM-kisoihin
- Nuoret lupaukset kutsuttiin All Stars leirille
- Sasu Salin kuumana EuroCupissa
- Sudenpolku alkaa monella nuorella koripalloilijalla kesäkuussa
- Tukku Susijengin pelaajia mukana kesän ”4Stars Basketball Camp” -koripalloleirillä
- Urheilutoimittaja arvosteli Lauri Markkasesta kertovan kirjan – ”Myönnän olleeni edes häviävän hetken ajan väärässä”