Lauri Markkasen viime kauden valmentaja pidätettiin – syynä korruptioepäilyt
Kuva: Juha Tamminen
Yhdysvalloissa vaikuttava FBI kertoi tiistaina nostaneensa syytteet kymmentä Yhdysvaltain yliopistokoripallon piirissä työskentelevää henkilöä vastaan.
Mukana neljän toistaiseksi pidätetyn joukossa on muun muassa Susijengin supertähden Lauri Markkasen viime kauden NCAA-sarjassa pelanneen Arizona Wildcatsin valmentaja Emanuel Richardson. Muut pidätetyt ovat saman sarjan valmentajia: Auburnin apuvalmentaja Chuck Person, USC:n apuvalmentaja Tony Bland sekä Oklahoma Staten apuvalmentaja Lamont Evans. Yhteensä syytettyjä on kymmenen, ja heistä osa on managereja ja talousneuvojia, yksi entinen NBA-tuomari ja yksi urheiluvaatejätti Adidaksen urheilumarkkinoinnissa työskentelevä henkilö.
Valmentajilla oli tiettävästi suuri vaikutus pelaajiinsa ja siihen, miten pelaajat olivat valinneet agenttinsa tai muut neuvonantajansa lähtiessään NCAA:sta NBA:han.
FBI:n mukaan peräti 100 000 dollaria olisi maksettu nimettömänä pysyvälle pelaajalle nimeämättömältä koululta. Kyseinen koulu on ESPN:n tietojen mukaan Lousville ja pelaaja ensimmäistä vuottaan koulussa aloittava Brian Bowen, jonka koulu on asettanut pelikieltoon.
Syytettyjen uskotaan pyrkineen ohjaamaan pelaajia lahjusten kautta tiettyihin kouluihin ja tiettyn agenttien ja taloudellisten neuvonantajien asiakkaiksi.
Lähde: Yle Urheilu.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Sara Bejedi Susiladiesin näkymistä: ”Tämä kesä on tosi tärkeä”
- Linda-Lotta Lehtovaara juhlii WABA-liigan mestaruutta
- Susijengin pelaajat taas vahvasti esillä Euroopassa
- Utah Jazzin poissaolijoiden lista tutun turhauttavaa luettavaa
- Elina Aarnisalon kausi NCAA:ssa päättyi Sweet 16 -vaiheeseen
- Utah Jazzilla taas tuttua tarinaa
- Toimittaja: Susijengin tähti lähellä siirtoa Barcelonaan
- Severi Kaukiainen heitti BC Kalev/Cramon mukaan mitalipeleihin
- Miikka Muurinen tekee paluun – parketti täynnä NBA-superlupauksia
- Elsa Lemmilän ja Ohio Staten tie nousi pystyyn March Madnessissä