Lauri Markkasen Utah-siirrolle vahvistus

Susijengin syömähammas ja Suomi-koriksen ykköstähti Lauri Markkanen, 213 cm ja 25 vuotta, siirtyy pelaajakaupassa Cleveland Cavaliersista Utah Jazziin. Jazzissa pitkään pelanneen Donovan Mitchellin ympärille rakennettu kauppa vie Markkasen Utahiin yhdessä Collin Sextonin, Ochair Agbajin ja kolmen ensimmäisen kierroksen varauksen kanssa.
Jyväskyläläisessä HoNsUssa pelaajapolkunsa aloittanut Markkanen debytoi aikuisten tasolla BC Jyväskylän divarijoukkueessa kaudella 2012-13, josta hän siirtyi vuosiksi 2014-16 Helsinkiin ja HBA:han.
HBA:sta Markkasen tie vei Arizonan yliopistoon, jossa hän kohosi kertaheitolla Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han parhaiden heittäjien joukkoon. Markkanen kirjautti Arizonalle 15,6 pistettä ja 6,9 levypalloa ottelua kohden ja säkitti kolmen pisteen heittonsa 42,3% tarkkuudella. Arizona voitti keväällä 2017 NCAA:n Pac-12-konferenssin mestaruuden ja Markkanen nimettiin konferenssinsa tähdistö- ja tulokasviisikkoon.
Kesäkuussa 2017 Markkanen varattiin NBA:han ensimmäisenä suomalaisena lottery-varauksena (draftin alkupään varaus) kautta aikain, kun Minnesota Timberwolves huusi hänet seitsemäntenä. Markkanen siirtyi heti varauksensa jälkeen Chicago Bullsiin, jossa hän kirjautti tulokaskautensa aikana 15,2 pistettä ja 7,5 levypalloa ottelua kohden. Markkanen nimettiin NBA:n kauden 2017–18 tulokkaiden All Star -viisikkoon.
Markkanen vietti kaikkiaan Chicago Bullsin kanssa neljä kautta ja pelasi niissä 241 ottelua. Tilastojen valossa parhaalla Bulls-kaudellaan 2018–19 Markkanen kirjautti joukkueelleen 18,7 pisteen ja 9,0 levypallon keskiarvot.
Viime kaudella Markkanen edusti Cleveland Cavaliersia, joka eteni keväällä NBA:n Play In -turnaukseen. Markkanen latoi Cavsin kauden aikana 14,8 pistettä ja 5,7 levypalloa ottelua kohden.
Markkanen kuului Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokasvoihin omassa ikäluokassaan (1996-98 syntyneet). Hän vei korikuninkuuden sekä 18-vuotiaiden poikien (2015) että 20-vuotiaiden miesten (2016) EM-kisoissa ja hänet nimettiin kummankin turnauksen All Star -viisikkoon.
Susijengissä Markkanen debytoi 18-vuotiaana kesällä 2015. EM-kisatasolla Markkanen teki ensiesiintymisensä Helsingissä ja Istanbulissa 2017 ja pelaa paraikaa Prahassa toisia EM-kisojaan. Tähän mennessä Markkanen on pelannut 30 miesten maaottelua 18,2 pisteen ja 6,5 levypallon ottelukohtaisin keskiarvoin.
Lähde: Basket.fi
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Koululaisten koritalkoot onnistuivat yli odotusten
- Daniel Dolenc lähtee mestaruusjahtiin Bosniassa
- Helmi Tulonen pelaa ensi kaudella Unkarissa
- Lauri Markkanen ja Miikka Muurinen palkinnoille EM-kisoissa
- Susijengin huikeat EM-kisat päättyivät pettymykseen
- Jacob Grandison pelaa jatkossa Ranskan pääsarjassa
- Saksa liian vahva EM-välierässä
- Saksa Susijengin vastustaja perjantain EM-välierässä
- Susijengi haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin
- Sasu Salin toivoo huikeaa tunnelmaa EM-puolivälierään
- Saksa Susijengin vastustaja perjantain EM-välierässä
- Saksa liian vahva EM-välierässä
- Susijengin huikeat EM-kisat päättyivät pettymykseen
- Susijengi haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin
- Jacob Grandison pelaa jatkossa Ranskan pääsarjassa
- Susijengi ja Georgia ottavat yhteen keskiviikkona kello 17
- Sasu Salin toivoo huikeaa tunnelmaa EM-puolivälierään
- Helmi Tulonen pelaa ensi kaudella Unkarissa
- Lassi Tuovi perää Susijengiltä rohkeutta
- Lauri Markkanen ja Miikka Muurinen palkinnoille EM-kisoissa