Lauri Markkanen yllättää edelleen myös valmentajansa: ”En edes tiennyt hänen osaavan”
Kuva: Getty Images
Chicago Bullsin päävalmentaja Fred Hoiberg jakeli ylistyssanoja suomalaispeluristaan tappiollisen Suns-ottelun jälkeen.
Lauri Markkanen laittoi NBA-ennätyksiään uusiksi NBA:ssa pussittamalla 26 pistettä ja repien 13 levypalloa.
– 20-vuotiaaksi kaveriksi, joka on ollut Amerikassa vasta vuoden, hän on kehittynyt todella nopeasti. Laurilla on uskomaton peliäly, ja hän on myös alkanut lisätä hyppyheittoja repertuaariinsa, Hoiberg totesi Chicago Tribune-lehden haastattelussa.
Markkasen tarkkuus kolmen pisteen viivan takaa on jo tuttua kauraa kaikille. Viime yönä Markkanen esitteli kuitenkin taas uusia temppuja ja upotti vaikeita hyppyheittoja vastustajan estelystä huolimatta.
– Lauri tekee yhä asioita, joita en edes tiennyt hänen osaavan, Hoiberg ylisti.
Hoiberg on painottanut jo useassa haastattelussa samaa asiaa, mutta palloja ei vieläkään tunnu menevän tarpeeksi osoitteeseen; Lauri Markkanen, nelostontti.
– Kun Lauri on vapaa, meidän on pelattava pallo hänelle. Hän oli vireessä, saimme vaihdettua puolustajia ja hänellä oli pieni mies edessään – emmekä saaneet hänelle palloa. Heitimme liikaa pakotettuna ja kiireessä, Hoiberg harmitteli.
Seuraavan kerran Markkanen ja Bulls ovat tulessa tiistain ja keskiviikon välisenä yönä ottelussa Los Angeles Lakersia vastaan.
26 points | 13 rebounds | 2 assists.
Lauri Markkanen brought some sunshine to the game tonight:
Lauri Markkanen brought some sunshine to the game tonight:
LUE MYÖS:
- Knicks murskasi Lauri Markkasen Jazzin Madison Square Gardenissa
- Lauri Markkanen johdatti Utahin voittoon Brooklynista
- Andre Gustavson sopimukseen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa
- Suomalaisonnistujat esiintyivät edukseen NCAA-parketeilla
- ”Tämä oli susikoripalloa” – Susijengi kaatoi Ranskan Espoossa
- Lauri Markkanen ei päässyt parhaimpaansa
- Huippukova Ranska Susijengin haasteena maanantaina
- Lassi Tuovi: ”Unkari ansaitsi voittonsa”
- Susijengin kaksikolle arvokisakarsintadebyytit
- Susijengille lukuisia Urheilugaala-ehdokkuuksia
- Huippukova Ranska Susijengin haasteena maanantaina
- Lauri Markkanen ei päässyt parhaimpaansa
- Susijengi lähtee MM-karsintaikkunaan neljäntoista pelaajan voimin
- Lassi Tuovi: ”Unkari ansaitsi voittonsa”
- Susijengin kaksikolle arvokisakarsintadebyytit
- ”Tämä oli susikoripalloa” – Susijengi kaatoi Ranskan Espoossa