Lauri Markkanen ohitti Hanno Möttölön NBA:ssa tehdyissä pisteissä

Kuva: Getty Images
Susijengin Lauri Markkanen ja Chicago Bulls hävisivät kotikentällään Milwaukee Bucksille 110-96. Markkanen rohmusi 17 pistettä ja 10 levypalloa ohittaen samalla entisen valmentajansa Hanno Möttölän kaikkien aikojen suomalaisena pistemiehenä NBA:ssa.
Markkanen upotti kymmenestä pelitilanneheitostaan sisään kuusi ja neljästä kolmosestaan kaksi. 17 pisteen ja kymmenen levypallon lisäksi suomalaistulokas jakoi kaksi syöttöä. Enemmän pisteitä Bullsilta teki vain Denzel Valentine, jonka saldo oli 18 pistettä ja viisi levypalloa.
Viimeistään toisella neljänneksellä ottelun haltuunsa ottaneen Bucksin tehomiehet olivat Giannis Antetokounmpo (27/9/8 syöttöä) ja Khris Middleton (20/7).
Markkanen ohitti ottelussa Hanno Möttölön pisteissä NBA:ssa. Möttölä pelasi kaksi kautta Atlanta Hawksin riveissä keräten 715 pistettä, mutta Markkanen ohitti entisen valmentajansa kasaamalla 721 pistettä tulokaskautensa ensimmäisen 47 pelin aikana.
– Olen kiinnostuneempi joukkueen menestyksestä, mutta koska hän oli valmentajani, niin tuntuu hyvältä ohittaa hänet, Markkanen sanoi Bullsin kotisivuilla.
Neljä peräkkäistä ottelua hävinnyt Bulls pelaa seuraavan kerran keskiviikon ja torstain välisenä yönä Portland Trail Blazersia vastaan.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Nuorten maajoukkuevalmennuksessa haku auki
- Elina Koskimies palasi Saksaan mestaruusjahtiin
- Edon Maxhuni vahvalla pelipäällä
- Mikael Jantunen ottanut paikkansa
- Miikka Muurinen iskussa Partizan-debyytissään
- Olivier Nkamhoua aloitti vahvasti Italiassa
- Joonas Iisalo mukaan Susijengin valmennusjohtoon
- Susijengin EM-kisapaidat huutokaupassa
- Susijengi palaa kotiyleisön eteen joulukuussa
- Saksassa naisten sarjakausi käyntiin – suomalaisille avausvoitto