Lauri Markkanen antoi tunnustusta Arizonan tiputtaneelle joukkueelle: ”Pelasivat todella hyvin”

Lauri Markkasen edustama Arizona Wildcats koki perjantaina aamunayönä Suomen aikaa karun tappion Xavierille pistein 71-73.
Tulos tarkoitti sitä, että Arizona tippui Yhdysvaltain yliopistosarja NCAA:n lopputurnauksesta. Xavier jatkaa turnauksen kahdeksan parhaan joukkoon.
Xavier piti 213-senttisen, koko kauden liekeissä rapakon toisella puolella olleen Markkasen, 19, pois pelistä hienosti. Suomalainen antoi vastustajalle tunnustusta kirvelevän tappion jälkeen.
– He pelasivat todella hyvin puolustuspäässä, Markkanen sanoi Tucson Starille.
– En saanut hyvää saumaa. He ovat todella hyvä joukkue, yhdeksän pistettä ja kahdeksan levypalloa kahminut Markkanen sanoi.
Markkasen tehoista kertoo paljon sekin, että hän heitti ottelussa vain yhdeksän kertaa. Hän oli Xavierin erityisen tarkassa vartioinnissa.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Jantusen Paris Basketball aloitti Ranskan finaalisarjan voitokkaasti
- Sasu Salin kruunasi kautensa mestaruuteen
- Suomalaislupaus sopimukseen UC Davisin koripallojoukkueen kanssa
- Roosa Lehtoranta jatkaa Saksan Bundesliigassa
- Sasu Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun
- Mikael Jantunen jälleen finaaleihin Ranskassa
- Suomen 20-vuotiaat miehet avaavat kesän Kisakalliossa
- Enää 80 päivää EM-kotikisoihin
- Elmeri Abbey jatkaa uraansa Utahin yliopistossa
- Fiifi Aidoo jatkaa uraansa Kauhajoella