Lassi Tuovi teki historiaa
Lassi Tuovista tuli ensimmäinen suomalaissyntyinen valmentaja, joka on toiminut Euroliigan ottelussa päävalmentajana. Tuovi johdatti Virtus Bolognaa viime hetket italialaisseuran kohdatessa Zalgirisin vieraissa.
Tuovi otti Bolognan ohjat käsiinsä, kun päävalmentaja Luca Banchi sai penkiltä suihkukomennuksen päätösneljänneksellä. Tuovi ei pystynyt kääntämään peliä, kun Bologna hävisi vieraskentällä 81-96 (49-43). Tappion myötä Bologna putosi sarjassa kahdeksanneksi.
Aiemmin suomalaisvalmentajista kanadalaissyntyinen Gordon Herbert on toiminut päävalmentajana Euroliigassa. Saksan maailmanmestariksi johdattanut Herbert on valmentanut Euroliigassa kolmasti, kun hän valmensi kaudella 2001-02 Frankfurt Skylinersia, kaudella 2006-07 ranskalaista Pau-Orthezia ja kaudella 2007-08 seurana oli kreikkalainen Aris Thessaloniki.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä
- Suomalaisnaiset hyvässä vauhdissa NCAA:ssa
- Eemeli Yalaho saalisti tupla-tuplan NCAA:ssa
- Remu Raitanen tee paluun Korisliigaan
- Perttu Blomgrenin odotus kannatti
- Linda-Lotta Lehtoranta ja Sara Bejedi iskussa Euroopan kentillä
- Suomen 16-vuotiaille tytöille terävä startti kutsuturnauksessa
- Knicks murskasi Lauri Markkasen Jazzin Madison Square Gardenissa
- Lauri Markkanen johdatti Utahin voittoon Brooklynista
- Andre Gustavson sopimukseen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa