KTP hankki pelaajan, jolle on tarjolla iso rooli Kotkassa

KTP-Basket on solminut tulevan kauden kattavan sopimuksen 194-senttisen ja 92-kiloisen Ilmari Kallion kanssa.
Kalliolla, 24, on kokemusta Korisliigasta jo kaudelta 2009-10, jolloin hän debytoi kasvattajaseuransa Salon Vilppaan paidassa ja pelasi joukkueessa seitsemän seuraavaa kautta.
Kauden 2015-16 jälkeen Kallio siirtyi Salosta Ouluun I divisioona A:han ONMKY:n riveihin. Menneen kauden tehot olivat reilun 30 minuutin ottelukohtaisella peliajalla 12,3 pistettä, 3,6 levypalloa ja 2,1 syöttöä.
– Hän pelasi Oulussa hyvän kauden. Aikanaan Vilppaan pelaajana liigassa rooli oli tietysti pienempi, mutta meillä olisi nyt isompaakin osaa tarjolla, KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström kertoi Kymen Sanomissa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Mikael Jantunen juhlii Ranskan mestaruutta
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa
- Sara Bejedin kaudessa ylä- ja alamäkiä