Koripallon Suomen Cupin puolivälierät käynnistyvät
Kuva: Getty Images
Koripallon Suomen Cupin puolivälierissä kohtaavat Lahti Basketball–BC Lepi, Pyrintö Liiga–FoKoPo, Raiders–Muki sekä Vilpas–KTP. Ensimmäinen ottelu pelataan tiistaina, kun Lahti isännöi BC Lepiä.
Suomen Cupin kolmannella kierroksella pelattiin vain neljä ottelua, kun neljä joukkuetta oli varmistanut puolivälieräpaikkansa jo ensimmäisten kierrosten voitoillaan. Suoran puolivälieräpaikan kahdella voitolla lunastivat BC Lepi, pyrintö Liiga, Raiders sekä Salon Vilpas.
Kolmannella kierroksella divari A:n MuKi ja FoKoPo ottivat suurinumeroiset voitot, ja myös Korisliigan KTP nappasi puolivälieräpaikan reilulla erolla. Kierroksen tasaisin ottelu pelattiin divari A:n joukkueiden LoKoKo Bisonsin ja Lahti Basketballin välillä, ja lopulta lahtelaiset veivät puolivälieräpaikan nimiinsä niukalla vierasvoitolla.
Korisliigan ja divari A:n joukkueiden lisäksi puolivälieriin väriä tuovat 35-vuotiaiden SM-sarjassa kärkipaikkaa pitävä nokialaisjoukkue BC Lepi sekä divari B:n järvenpääläinen Raiders.
Suomen Cupin puolivälierät:
29.1. Lahti Basketball – BC Lepi klo 19.00
6.2. Salon Vilpas – KTP Basket klo 18.30
6.2. Raiders Basket – Munkkiniemen Kisapojat klo 19.00
22.2. Pyrintö Liiga – Forssan Koripojat
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
- Jacob Grandisonin pitkä pelikielto päättyy – taustalla Susijengin lääkintätiimin virhe
- Susijengin takamies siirtyy Puolaan – isompaa roolia on odotettavissa
- Lauri Markkanen: ”Urheilu ei ole aina helppoa”
- Susijengi kaatoi Viron – Lassi Tuovi: ”Pelattiin playoff-mentaliteetilla”
- Susijengi jyräsi Viron yli – Lauri Markkanen palasi tasolleen
- Susijengin avainpelaaja siirtyy Turkin pääsarjaan
- Susijengin peli ailahtelee – Lassi Tuovi nosti esiin yhden selvän ongelmakohdan
- Susijengi taipui Ruotsille – heitto ei pudonnut ollenkaan
- Susijengi kohtaa MM-karsinnoissa Ruotsin – tv-lähetykset ja kokoonpanot
- Haastattelu: Miro Little kertoi, millainen Susijengi nähdään kentällä tällä viikolla