Koripallolehti RIBARI keskittyy nyt maajoukkueisiin ja EM-kisoihin
Kuva: Juha Tamminen
Koripallolehti RIBARI julkaistaan taas ja lehden teemana on tällä kertaa keskitytty maajoukkueisiin ja EM-kisoihin. Lehti julkaistaan 20.2., kun Susijengi kohtaa Serbian.
Ribari on korisalumnien toteuttama julkaisu, joka palvelee ensisijaisesti koripalloalumneja. Tavoite on dokumentoida ja levittää olemassa olevaa koripallokulttuuria ja innostaa alumneja jakamaan kokemuksiaan ja kannustaa heitä aktiiviseen toimintaan lajin parissa. Ribari-nimi tulee levypallosta ja juontuu ajatuksesta ”antaa lajille takaisin”.
Lehti toteutetaan korisalumnien avulla talkoovoimin. Se julkaistaan aina verkkoversiona ja tukijoiden myötä lehteä painatetaan tukieurojen mukainen määrä. Historian ensimmäistä lehteä painatettiin 2100 kappaletta ja se julkaistiin 16.10.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkasen Utah Jazzille tappio
- Miikka Muuriselle piste-ennätys Adrianmeren liigassa
- Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon San Antoniossa
- Lauri Markkasen Utah niukkaan voittoon Detroitista
- Miikka Muurisen Partizan valitsi Joan Peñarroyan uudeksi päävalmentajakseen
- Lauri Markkanen teki paluun tositoimiin – Utah Jazz hävisi
- Koripallon EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa
- Gordon Herbert jättää Bayern Münchenin päävalmentajan tehtävät
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa