Koripallo vahvasti esillä valtion liikuntaneuvostossa
Valtioneuvosto on asettanut valtion liikuntaneuvoston 14.9. käynnistyvälle nelivuotiskaudelle. Koripallotaustaisia on mukana kolme: Koripalloliiton valmennuksen johtaja Henrik Dettmann, Susijengin entinen kapteeni Shawn Huff sekä kansanedustaja, entinen Susijengin pelaaja Ville Kaunisto.
Valtion liikuntaneuvosto on opetus- ja kulttuuriministeriön asiantuntijaelin, joka arvioi valtionhallinnon toimenpiteiden vaikutuksia liikunnan alueella, tekee aloitteita ja esityksiä liikunnan kehittämiseksi sekä antaa lausuntoja liikuntamäärärahojen käytöstä. Valtioneuvosto asettaa liikuntaneuvoston eduskunnan toimikaudeksi.
Neuvoston tehtävänä on muun muassa arvioida valtionhallinnon toimenpiteiden vaikutuksia liikunnan alueella, tehdä aloitteita ja esityksiä liikunnan kehittämiseksi sekä antaa lausuntoja toimialansa liikuntamäärärahojen käytöstä.
Neuvoston puheenjohtajistossa ovat kansanedustaja Timo Heinonen (pj), Ritva Elomaa ja Mika Poutala.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä
- Suomalaisnaiset hyvässä vauhdissa NCAA:ssa
- Eemeli Yalaho saalisti tupla-tuplan NCAA:ssa
- Remu Raitanen tee paluun Korisliigaan
- Perttu Blomgrenin odotus kannatti
- Linda-Lotta Lehtoranta ja Sara Bejedi iskussa Euroopan kentillä
- Suomen 16-vuotiaille tytöille terävä startti kutsuturnauksessa
- Knicks murskasi Lauri Markkasen Jazzin Madison Square Gardenissa
- Lauri Markkanen johdatti Utahin voittoon Brooklynista
- Andre Gustavson sopimukseen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa