Karhun riveissä ei jääty murehtimaan finaalisarjan avausottelua
Kuva: Juha Tamminen
Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso käänsi katseet nopeasti ensimmäisen finaaliottelun jälkeen kohti keskiviikon kotipeliä.
Salohallissa 2162-päinen yleisö todisti sunnuntai-iltana Korisliigan finaalien avausottelua, kun kolmannen jakson loppupuolelle asti tasaisena pysynyt ottelu kääntyi lopulta astetta leveämmältä onnistumisia saaneen Vilppaan nimiin 86-75.
Kauhajoen Karhuluolaan odotetaan keskiviikkoiltana täyttä tupaa. Laakso ennakoi, että tunnetta ei tule puuttumaan toisestakaan finaalista.
– Siirrettiin (katseet) saman tien (keskiviikkoon) pelin jälkeen. Totta kai me tehdään se työ, mitä valmentajat tekevät, eli videot tarkastellaan ja katsotaan mitä muokataan, mitä jätetään ja näin päin pois. Keskiviikkona on uusi taistelu. Tämä (sarja) ei todellakaan ole näin lyhyt, Laakso sanoi.
Toinen finaali Karhu Basket – Salon Vilpas pelataan keskiviikkona 9.5. Kauhajoella alkaen kello 18.15.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkasen Utah Jazzille tappio
- Miikka Muuriselle piste-ennätys Adrianmeren liigassa
- Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon San Antoniossa
- Lauri Markkasen Utah niukkaan voittoon Detroitista
- Miikka Muurisen Partizan valitsi Joan Peñarroyan uudeksi päävalmentajakseen
- Lauri Markkanen teki paluun tositoimiin – Utah Jazz hävisi
- Koripallon EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa
- Gordon Herbert jättää Bayern Münchenin päävalmentajan tehtävät
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa