Kansanedustajan ammattilaisura päättyy Korisliigan finaaleihin
Kuva: Juha Tamminen
Tuoreen kansanedustaja Ville Kauniston ura koripalloammattilaisena päättyy Korisliigan finaaleihin.
Kouvoja edustava Kaunisto haluaa nauttia viimeisistä hetkistään ammattilaiskoripalloilijana. Alkaneet työt kansanedustajana ja pudotuspelit ovat olleet melkoinen yhdistelmä.
– Huh huh, miten upeaa, että saan päättää urani finaaleissa, Kaunisto hehkuttaa Koripalloliiton sivuilla.
– Osittain olen vähän hämmentynyt. Yleensä runkosarja on aika rehellinen mittari. Kuudes sija ei ollut mitenkään paras lähtökohta. Olen ylpeä, että uskoimme juttuumme, että olemme erilainen ryhmä, joka sopii pudotuspeleihin.
Kapteeni Kaunisto näki kauden keskellä, ettei joukkueessa kaikki ollut välttämättä suinkaan hyvin. Runkosarjassa Kouvot hävisi peräti 21 ottelua.
– Kyllä muutokset kesken kauden aiheuttivat kasvukipuja. Osa pelaajista voi välillä suorastaan huonosti. Mutta samaan aikaan oli koko ajan se tieto, että sitten kuin homma klikkaa, niin se voi tuottaa tulosta. Kun playoffeissa heitetään aina oma ego syrjään, niin se helpottaa sitä klikkaantumista, Kaunisto selittää Kouvojen muodonmuutosta.
Korisliigan loppuottelut alkavat perjantaina Kauhajoella. Maanantaina ottelusarja siirtyy Kouvolaan.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
- Jacob Grandisonin pitkä pelikielto päättyy – taustalla Susijengin lääkintätiimin virhe
- Susijengin takamies siirtyy Puolaan – isompaa roolia on odotettavissa
- Lauri Markkanen: ”Urheilu ei ole aina helppoa”
- Susijengi kaatoi Viron – Lassi Tuovi: ”Pelattiin playoff-mentaliteetilla”
- Susijengi jyräsi Viron yli – Lauri Markkanen palasi tasolleen
- Susijengin avainpelaaja siirtyy Turkin pääsarjaan
- Susijengin peli ailahtelee – Lassi Tuovi nosti esiin yhden selvän ongelmakohdan
- Susijengi taipui Ruotsille – heitto ei pudonnut ollenkaan
- Susijengi kohtaa MM-karsinnoissa Ruotsin – tv-lähetykset ja kokoonpanot
- Haastattelu: Miro Little kertoi, millainen Susijengi nähdään kentällä tällä viikolla