Jukka Toijala: ”Turkin prässi ei yllättänyt”
Kuva: Juha Tamminen
Susijengi kaatoi Turkin Cagliarissa 93-88 (54-37). Susijengin selvä johto oli sulaa, kun Turkki laittoi kuuluisan prässipelinsä päälle. Kiri kuitenkin tyrehtyi siihen, että Susijengi piti päänsä kylmänä.
– Tiesimme kyllä Turkin prässistä, mutta valmistavissa maaotteluissa keskitymme kuitenkin 90-prosenttisesti omaan tekemiseemme, emmekä olleet niin ollen niinkään harjoitelleet prässin purkua. Me sorruimme vähän sähläämiseen, mutta pienempään viisikkoon siirtyessämme saimme peliin riittävästi pallonkäsittelijöitä, valmentaja Jukka Toijala toteaa Basket.fi:n artikkelissa.
– Avauspuoliskolla jatkoimme vain siitä, mihin olemme tähdänneet. Pystyimme puolustamalla saamaan itsellemme mahdollisuuden juosta kenttää, ja kun pääsemme puolustuksen jälkeen siirtymään ja saamaan itsellemme etutilanteita, voimme luoda itsellemme sellaisia heittopaikkoja kuin tänään. Jälki näyttikin todella hyvältä, Toijala sanoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkasen Utah Jazzille tappio
- Miikka Muuriselle piste-ennätys Adrianmeren liigassa
- Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon San Antoniossa
- Lauri Markkasen Utah niukkaan voittoon Detroitista
- Miikka Muurisen Partizan valitsi Joan Peñarroyan uudeksi päävalmentajakseen
- Lauri Markkanen teki paluun tositoimiin – Utah Jazz hävisi
- Koripallon EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa
- Gordon Herbert jättää Bayern Münchenin päävalmentajan tehtävät
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa