Jatkomahdollisuudet luisuivat 16-vuotiaiden poikien käsistä – Sudenpennut koki kirvelevän tappion Romanialle
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		Suomi koki 16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa kovan kolauksen, kun Sudenpennut menetti mahdollisuutensa kahdeksan parhaan joukkoon häviten Romanialle 58-83 (19-43). Suomi pelaa viimeisen alkulohkon pelinsä huomenna Slovakiaa vastaan.
Suomella oli erityisesti avausneljänneksellä vaikeuksia korinteossa ja Romania käytti etsikkoaikansa vieden ensimmäiset kymmenen minuuttia 7-28. Tämän jälkeen Sudenpennut oli jatkuvasti takaa-ajajana pääsemättä missään vaiheessa iskuetäisyydelle.
– Nyt on tunteet aika pinnassa ja pettymys kova. Näkemyksemme mukaan tasapäinen vastustaja kanssamme. He heittivät alkuun itselleen epätyypillisesti viisi kolmosta sisään kuudesta yrityksestä. Lisäksi teimme muutaman sijoittumisvirheen puolustuksessa, kun olimme liian passiivisia, Suomen päävalmentaja Ville Neva aloitti.
– Nämä molemmat olisi voitu kestää pelkkänä alkusäikähdyksenä, mutta liuta ohiheittoja, joista olisi pitänyt tehdä helppo kori, tekivät takaa-ajosta lopulta liian haastavan tälle päivälle. Jossittelu jälkikäteen ei auta, nyt tulos oli tämä. Oikeanlainen kovuus tässä näyttäytyi isona haasteena.
– Turnaus ja urheilu kuitenkin jatkuvat. Nyt täytyy keskittyä tekemään sitä, mikä tehtävissä on.
Suomen parhaat pistemiehet olivat Aku-Petteri Kuusinen (12/3) ja Tommi Lehtonen (11/1). Romanian tehomiehiin kuuluivat mm. Stefan Grasu (13/10) ja Luca Nastrut (11/3).
Lähde: Koripalloliiton sivut.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
 - Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
 - Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä
 - Suomen 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu leireille Kisakallioon
 - Lauri Markkanen upotti 32 pistettä – tappio
 - Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals porskuttaa Bundesliigassa
 - Lauri Markkanen uuteen ennätykseensä NBA:ssa
 - Awak Kuierin Galatasaray jatkaa tappioitta
 - Antti Zittingistä Koripalloliiton kunniapuheenjohtaja
 - Lauri Markkasen huippupeli ei auttanut Utah Jazzia pisteisiin