Jamar Wilson päättää pelaajauransa
Kesästä 2015 asti Suomea maajoukkuetasolla edustanut Bronxin kasvatti Jamar ”Jammu” Wilson, 38, on ilmoittanut lyövänsä tossut naulaan.
Wilson edusti Susijengiä viimeisen kerran helmikuun voitokkaassa MM-karsintaikkunassa ja pelasi seurajoukkuekaudella 2021-22 Kataja Basketin ja ranskalaisen Boulazacin paidassa.
Bronxissa kasvaneelle Wilsonille myönnettiin Suomen kansalaisuus keväällä 2015, ja hän debytoikin Susijengin paidassa jo samana kesänä.
Wilson kuului Susijengin kokoonpanoon vuosien 2015 ja 2017 EM-kisoissa, jonka lisäksi hän oli joukkueen kantavia voimia vuosien 2017–19 ja 2021–22 MM-karsinnoissa sekä 2020–21 EM-karsinnoissa. Wilsonin viimeiseksi maaotteluiksi jäivät helmikuun 2022 voittoisat Slovenia-ottelut.
Susijengissä Wilson pelasi yhteensä 56 ottelua 8,5 pisteen, 3,4 syötön ja 2,0 levypallon keskiarvoin. Susijengin fanien mieleen jäivät erityisesti Wilsonin useat onnistumiset Ranskaa vastaan, viimeksi vuoden 2017 EM-kotikisoissa ja helmikuun 2019 MM-karsintaottelussa.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon
- Eetu Heinonen saa arvokasta kokemusta Espanjasta
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä
- Suomalaisnaiset hyvässä vauhdissa NCAA:ssa
- Eemeli Yalaho saalisti tupla-tuplan NCAA:ssa
- Remu Raitanen tee paluun Korisliigaan
- Perttu Blomgrenin odotus kannatti
- Linda-Lotta Lehtoranta ja Sara Bejedi iskussa Euroopan kentillä
- Suomen 16-vuotiaille tytöille terävä startti kutsuturnauksessa
- Knicks murskasi Lauri Markkasen Jazzin Madison Square Gardenissa