Jamar Wilson erinomaisessa iskussa pronssipeleissä
Kuva: Juha Tamminen
Susijengin luottomiehen Jamar Wilsonin erinomaiset otteet jatkuivat Liettuan liigan pronssipeleissä.
Lietkabelis mittelee Neptunasia vastaan Liettuan liigan pronssimitalista. Kahden ottelun jälkeen Lietkabelis on tappiolla 0-2.
”Jammu” pussitti joukkueiden ensimmäisessä ottelussa peräti 25 pistettä ja koristeli tilastojaan vielä levypallolla ja kahdella syötöllä, mutta Neptunas oli kotonaan vahvempi korilukemin 89-77 (39-35).
Toisessa kohtaamisessa kotikentällään Lietkabelis taisteli voitosta viime hetkille saakka, mutta Neptunasin vahva viimeinen neljännes vei sen 88-75 (50-42)-voittoon. Tällä kertaa Wilson kunnostautui enemmän syöttäjänä antaen viisi namupassia joukkuekavereilleen ja lisäksi hän itse pussitti 11 pistettä, otti kolme levypalloa ja riisti kertaalleen.
Pronssimitaliin vaaditaan kolme voittoa ja ottelupari on ensimmäistä kertaa katkolla perjantaina Neptunasin kotihallissa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen teki paluun tositoimiin – Utah Jazz hävisi
- Koripallon EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa
- Gordon Herbert jättää Bayern Münchenin päävalmentajan tehtävät
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa
- Lassi Nikkarinen siirtyy Espanjasta Tshekkeihin
- NCAA: Okku Federiko ja Eemeli Yalaho kaksinumeroisille pistelukemille
- Olivier Nkamhoua hurjassa iskussa Italiassa
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon
- Eetu Heinonen saa arvokasta kokemusta Espanjasta
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä