Gerald Leen Maccabi Ashdodille tärkeä voitto Israelissa
Kuva: Juha Tamminen
Gerald Lee Juniorin Maccabi Ashdod tarrasi tiukasti kiinni pudotuspelipaikkaan, kun se otti tärkeän voiton Nahariyasta Israelin koripalloliigassa.
Ashdod otti kotonaan selvän 83-62 (40-38). Lee punnersi 19 minuutissa 13 pistettä, viisi levypalloa ja yhden syötön. Ashdod on sarjassa neljäntenä kymmenellä voitolla ja yhdeksällä tappiolla. Ashdod käytännössä varmisti pudotuspelipaikkansa, sillä pudotuspeliviivan alapuolella olevat joukkueet ovat kolmen voiton päässä, kun runkosarjaa on jäljellä kolme kierrosta.
Romanian liigassa Matti Nuutisen Pitesti joutui tunnustamaan Oradean paremmakseen 81-85 (37-52)-numeroin. Pitesti on kuudentena tilillään 12 voittoa ja kahdeksan tappiota. Nuutinen parantelee edelleen vammaansa eikä ollut kokoonpanossa.
Lassi Tuovin valmentama Gravelines-Dunkerque kärsi kotonaan kirvelevän 81-86 (39-46)-tappion Ranskan liigan ottelussa. Gravelines-Dunkerque on sarjassa 13. saldonaan kymmenen voittoa ja 12 tappiota, mutta pudotuspelipaikka on tasaisessa sarjassa ainoastaan voiton päässä.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lauri Markkanen uuteen ennätykseensä NBA:ssa
- Awak Kuierin Galatasaray jatkaa tappioitta
- Antti Zittingistä Koripalloliiton kunniapuheenjohtaja
- Lauri Markkasen huippupeli ei auttanut Utah Jazzia pisteisiin
- Lauri Markkanen ja Utah Jazz iskussa NBA-avauksessa
- Sasu Salin tarkkana vapaaheittoviivalla
- Olivier Nkamhoua aloittanut kauden Italian Serie A1:sa upeasti
- Susiladiesin Ruotsi-ottelun lipunmyynti käynnissä
- Mikael Jantusen kolmoset purivat Euroliigassa
- Nuorten maajoukkuevalmennuksessa haku auki