Gerald Lee ja Jamar Wilson hurjalla pelipäällä
Gerald Lee Junior johdatti Maccabi Ashdodin takaisin voittojen tielle Israelin liigassa nostelemalla 24 pistettä. Jamar Wilson oli Ranskan liigassa elementissään, kun hän nakutti 22 pistettä Nanterren voittaessa Lassi Tuovin valmentaman Gravelines-Dunkerquen.
Maccabi Ashdodin hurja toinen puoliaika vei sen 92-67 (41-43)-voittoon Gilboa Galilista. Lee oli vierasjoukkueelle painajainen korin alla, sillä pisteidensä lisäksi hän otti kuusi levypalloa ja häntä rikottiin peräti seitsemästi. Tilastoihin kirjattiin myös yksi syöttö. Ashdod on tasapistein sarjakärjessä yhdessä Holonin ja Maccabi Tel Avivin kanssa.
Ranskan liigassa Wilsonin Nanterre otti tärkeän 85-81 (48-36)-voiton Tuovin Gravelines-Dunkerquen kustannuksella. Wilson oli ratkaisevassa asemassa, kun hän viimeisen reilun kolmeminuuttisen aikana heitti Nanterren kymmenestä pisteestä seitsemän. Wilson otti pelissä myös neljä levypalloa. Nanterre on sarjassa nyt seitsemäntenä ja Gravelines-Dunkerque 13.
Espanjan liigassa Sasu Salin joutui taipumaan entisen seuransa Gran Canarian vieraana, kun Malaga lähti kotimatkalle 55-76 (17-33)-tappio niskassaan. Salin heitti ottelussa kolme pistettä sekä otti yhden levypallon ja kaksi riistoa. Malaga on sarjassa nyt kuudentena.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
- Susijengin tilanne on hurja MM-karsinnoissa – jopa kymmenen avainpelaajaa sivussa
- Pitkä odotus päättyy – kuukausia sivussa ollut Jacob Grandison siirtyy Ranskaan
- Susijengin vakionimi siirtyy Turkkiin sarjanousijan riveihin
- Jacob Grandisonin pitkä pelikielto päättyy – taustalla Susijengin lääkintätiimin virhe
- Susijengin takamies siirtyy Puolaan – isompaa roolia on odotettavissa
- Lauri Markkanen: ”Urheilu ei ole aina helppoa”
- Susijengi kaatoi Viron – Lassi Tuovi: ”Pelattiin playoff-mentaliteetilla”
- Susijengi jyräsi Viron yli – Lauri Markkanen palasi tasolleen
- Susijengin avainpelaaja siirtyy Turkin pääsarjaan
- Susijengin peli ailahtelee – Lassi Tuovi nosti esiin yhden selvän ongelmakohdan