Erotuomarilegenda Jorma Ovaska on poissa
Suomalaisen koripallon merkittävä vaikuttaja ja legendaarinen erotuomari Jorma Ovaska menehtyi tiistaina pitkän sairauden uuvuttamana ollessaan 74-vuotias. Hänen poismenonsa on suuri menetys suomalaiselle koripalloyhteisölle.
Ovaskan pitkä ja kunnioitusta herättävä ura erotuomarina kesti yli kaksi vuosikymmentä. Vuosina 1979–2000 hän tuomitsi 615 miesten pääsarjaottelua, toimien 21 kauden ajan yhtenä sarjan johtavista tuomareista. Ovaskan työ kentällä oli aina tasapuolista ja rehellistä, ja hän ansaitsi laajan kunnioituksen niin pelaajien, valmentajien kuin fanien keskuudessa.
Ovaskan saavutukset erotuomarina noteerattiin useilla kunnianosoituksilla. Hänet valittiin viidesti SM-sarjan kauden parhaaksi erotuomariksi. Vuonna 1989 hän vastaanotti Kultainen pilli -palkinnon, joka on Suomessa koripalloerotuomarille myönnettävistä kunnianosoituksista arvostetuin.
Kotkalaisen Ovaskan valtavasta merkityksestä suomalaiselle koripallolle kertoo se, että vuonna 2020 hänen tuomaripaitansa jäädytettiin Karhuvuoren urheilutalon kattoon. Tämä kunnianosoitus oli historiallinen, sillä Ovaska oli ensimmäinen suomalainen koripalloerotuomari, jolle tämä kunnia myönnettiin.
Ovaska jatkoi aktiivista rooliaan koripallon parissa vielä erotuomariuransa jälkeenkin toimimalla erotuomarikouluttajana. Hänen perintönsä elää vahvasti nuorempien sukupolvien keskuudessa, jotka jatkavat hänen viitoittamallaan tiellä.
Ovaska muistetaan rehtinä, tarkkana ja lajiin intohimoisesti suhtautuneena erotuomarina, joka jätti lähtemättömän jäljen suomalaiseen koripalloon.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olivier Nkamhoua huikeassa iskussa Italiassa
- Elina Aarnisalo ja Elsa Lemmilä joutuivat pettymään NCAA:ssa
- Emil Skyttä juhli NCAA:ssa konferenssimestaruutta
- Susijengi kohtaa heinäkuun MM-karsintaottelussa Unkarin Veikkaus Arenalla
- Suomalaiskolmikko herkutteli NCAA:ssa
- Loukkaantuneen Lauri Markkasen tilanteesta tihkui uutta tietoa
- Susijengi edelleen maailmanrankingin 17. sijalla
- Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman
- IL: Susijengin tähti siirtohuhujen keskellä – Euroliigan huippuseura kintereillä
- Awak Kuier vahvassa vireessä Euroliigassa
- IL: Susijengin tähti siirtohuhujen keskellä – Euroliigan huippuseura kintereillä
- Loukkaantuneen Lauri Markkasen tilanteesta tihkui uutta tietoa
- Susijengin sankarilta vuolaat kehut kotiyleisölle: ”Maailman parhaat fanit!”
- Susijengi kohtaa heinäkuun MM-karsintaottelussa Unkarin Veikkaus Arenalla
- Awak Kuier vahvassa vireessä Euroliigassa
- Susijengi tositoimissa! Näin näet Belgia-Suomi-ottelun ilmaiseksi
- Emil Skyttä juhli NCAA:ssa konferenssimestaruutta
- Suomalaiskolmikko herkutteli NCAA:ssa
- Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman
- Lähde: Lauri Markkanen magneettikuvauksiin