Dettmann: ”Olen hyvin onnellinen ja valmentajana äärimmäisen ylpeä”

Susijengi iski kyntensä syvälle Ranskan lihaan 7009 katsojan edessä Espoo Metro Areenalla torstaina ja pääsi tuulettamaan rankasti elintärkeää 76-69 (31-33)-voittoa MM-karsintojen viimeisessä kotiottelussa. Susijengi sai tarvittavan vetoavun Bosnian voittaneelta Tshekiltä ja sai MM-kisapaikan kohtalon omiin tassuihinsa.
Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann kehui omiaan ottelun jälkeen.
– Olen hyvin onnellinen ja valmentajana äärimmäisen ylpeä tavasta, jolla pelaajamme pelasivat yhteen. Puolustuksemme oli erittäin hyvää tänään. Ranskalla oli 21 pallonmenetystä. Vaikka hävisimme levypalloissa, pysyimme pelissä mukana puolustuksemme kautta, Dettmann kertoi pelin jälkeisessä lehdistötilaisuudessa Koripalloliiton sivujen mukaan.
– Kenties kaikkein tärkein ominaisuus oli fanimme. Fanien kannustus oli aivan uskomatonta. Kun meillä on tällaiset fanit, pystymme mihin vaan.
MM-karsintojen K-lohkossa on edessä todellinen jännitysnäytelmä Ural-vuoriston länsirinteellä Permissä. Venäjä voitti omassa ottelussaan Bulgarian selkeästi 60-104, mutta Susijengin kannalta tärkeämmässä ottelussa Tshekki nappasi Suomelle välttämättömän voiton Bosnia-Hertsegovinan kustannuksella.
Yltääkseen Kiinan MM-kisapaikkaan on Susijengin päihitettävä Venäjä sunnuntaina vähintään kolmella pisteellä.
– Matkustamme huomenna Venäjälle ja nautimme tilaisuudesta pelata MM-kisapaikasta. Sunnuntain ottelussa on yksi suosikki ja se on Venäjä, Dettmann muistutti torstaina.
Kamppailu Susijengin historiallisesta MM-kisapaikasta pelataan sunnuntaina 24.2. kello 15.00 Permissä. Ottelu näytetään suorana lähetyksenä YLE TV1:ltä klo 14.45 alkaen.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen alle 16-vuotiaat tytöt joutuivat taipumaan Slovenialle
- Elias Valtonen toivoo hallia täyteen EM-kenraalinharjoituksessa
- Susijengi vahvana Lauri Markkasen johdolla
- Suomen alle 16-vuotiaille voitto ja tappio
- Suomen alle 16-vuotiaat tytöt starttaavat EM-kisat Romaniassa
- Suomen alle 16-vuotiaille pojille karvas tappio Kreikkaa vastaan
- Suru-uutinen Suomen Koripalloliitolta
- Susijengille kaikkien aikojen 500. maaotteluvoitto
- Susijengillä haussa iso merkkipaalu
- Suomen alle 16-vuotiailla pojilla turhan kova vastus EM-kisoissa
- Sasu Salin tekee paluun Espanjaan
- Elias Valtonen toivoo hallia täyteen EM-kenraalinharjoituksessa
- Suomen alle 16-vuotiaille voitto ja tappio
- Suru-uutinen Suomen Koripalloliitolta
- Suomen alle 16-vuotiailla pojilla turhan kova vastus EM-kisoissa
- Susijengi vahvana Lauri Markkasen johdolla
- Susijengillä haussa iso merkkipaalu
- Susijengille kaikkien aikojen 500. maaotteluvoitto