Dettmann kritisoi EM-kisojen tiivistä ottelutahtia – yksi selkeä pointti
Suomen koripallomaajoukkue on pelannut EM-kisoissa nyt kolme ottelua, joista kaksi viimeisintä kahden päivän sisään.
On selvää, että tiivis ottelutahti näkyy pelaajien väsymyksenä. Myös loukkaantumisriski kasvaa, kun pelaajat ovat tositoimissa peleissä kahtena peräkkäisenä päivänä.
– Tällä tasolla pitäisi pelata vain joka toinen päivä. Näyttää siltä, että nämä peräkkäiset pelipäivät syö kokoonpanoja aika paljon. Oli ikäviä tapahtumia, joka söi meidän takamiespuolta. En tiedä, mikä on tilanne, Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann sanoi viitaten Jamar Wilsoniin ja Mikko Koivistoon, jotka loukkaantuivat molemmat sunnuntaisessa Puola-voitossa.
Detmmannin pointti on selkeä. Jos pelaamisen tahti olisi hitaampi, pelaajat pysyisivät paremmassa kunnossa – ja ennen kaikkea terveinä.
– Ajattelu pitää olla tässä urheilussa, että pelaajat ensin. Se on kuitenkin kaikkein tärkein asia. Ei näitä pelejä ole kiva pelata, jos on mieletön määrä väsyneitä jätkiä, jotka linkuttelee siellä puolirampoina.
Suomen ottelut jatkuvat tiistaina Islantia vastaan. Aiemmasta kolmesta pelistä Susijengi on voittanut Ranskan ja Puolan ja hävinnyt Slovenialle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä
- Suomalaisnaiset hyvässä vauhdissa NCAA:ssa
- Eemeli Yalaho saalisti tupla-tuplan NCAA:ssa
- Remu Raitanen tee paluun Korisliigaan
- Perttu Blomgrenin odotus kannatti
- Linda-Lotta Lehtoranta ja Sara Bejedi iskussa Euroopan kentillä
- Suomen 16-vuotiaille tytöille terävä startti kutsuturnauksessa
- Knicks murskasi Lauri Markkasen Jazzin Madison Square Gardenissa
- Lauri Markkanen johdatti Utahin voittoon Brooklynista
- Andre Gustavson sopimukseen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa