Daniel Jansson innoissaan Bundesliigan jatkumisesta

Saksan Bundesliiga teki päätöksen kauden jatkosta ja sarja pelataan loppuun turnausmuotoisena. Ulmin apuvalmentaja Daniel Jansson odottaa turnauksesta mielenkiinnolla.
Bundesliigan lopputurnaus pelataan kymmenen joukkueen kesken, jotka on jaettu kahteen viiden joukkueen lohkoon. Lohkossa joukkueet kohtaavat toisensa kertaalleen, jonka jälkeen lohkojen neljä parasta etenevät pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä otteluparin voittaja ratkaistaan kahden ottelun yhteistuloksella.
– Tosi kiva, kun on tällainen turnaus. Kaikki ovat innoissaan päästä pelaamaan, Jansson kertoo Koripalloliiton sivuilla.
Bundesliiga on ollut reilut pari kuukautta tauolla ja samaan aikaan myös joukkueet ovat kokeneet muutoksia. Jotkut amerikkalaisvahvistukset ovat jääneet kotimaahansa ja samalla joukkueet ovat vahvistaneet rivejään uusilla pelaajilla.
Koko juttu on luettavissa täältä.
Lähde: Basket.fi
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- Elias Valtonen piti Granadan haaveet sarjapaikasta elossa
- Aatu Kivimäki jatkaa Patrioti Levicessa
- Mikael Jantunen voitti Ranskan cupin
- Jacob Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa
- Alle 15-vuotiaiden maajoukkueet kokoontuvat Kisakallioon toukokuussa
- Susijengin Olivier Nkamhoua mukana järjestämässä koripalloleiriä Kameruniin
- Roosa Lehtoranta taistelee Saksan mestaruudesta
- Susiladies-pelaajien kausia päätökseen Unkarissa ja Espanjassa