Awak Kuierin katse WNBA:ssa

WNBA:n kausi on alkamassa Yhdysvalloissa ensi perjantaina. Dallas Wingsin varaus Awak Kuier, 19, on vielä jumissa Suomessa, mutta toivoo pääsevänsä Atlantin taakse jo viikonlopun aikana.
Wingsin kausi on alkamassa jo perjantaina, mutta Kuier on yhä Suomessa. Koronavituspandemian lisäksi mutkia matkaan ovat tuoneet viisumi- ja työlupa-asiat.
– Yritän mahdollisimman nopeasti päästä Dallasiin, toivottavasti jo lähiaikoina. Toivottavasti sitten ottavat minut ilomielin vastaan ja pääsisi tutustumaan joukkuekavereihin, valmentajiin ja staffiin, Kuier sanoo Koripalloliiton sivuilla.
Kuier on ollut yhteydessä varaustilaisuuden jälkeen seura- ja valmennusjohtoon sekä Wingsin pelaajiin. Oman mausteensa soppaan tuo, että Wingsin yksi pelaajista on Isabelle Harrison, Kuierin joukkuekaveri myös Ragusassa.
– Tosi siistiä, että on joku, joka osaa vähän kertoa etukäteen, että minkälaista WNBA on. Isabelle on auttanut todella paljon tässä matkan varrella ja olemme läheisiä.
Lähde: Basket.fi
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomen 18-vuotiaille pojille kolmas tappio
- Suomen naisten universiadijoukkue sijoittui kahdeksanneksi
- Suomen miesten universiadijoukkue taipui Tshekeille
- Suomen miesten universiadijoukkue taipui Yhdysvalloille
- Naisten universiadijoukkue taipui Yhdysvalloille puolivälierissä
- Miesten universiadijoukkue helposti kahdeksan parhaan joukkoon
- Naisten universiadijoukkue nappasi alkulohkonsa ykkössijan
- Miesten universiadit käyntiin Suomen rökälevoitolla Chilestä
- Naisten universiadijoukkue avasi kesäuniversiadit vahvasti
- Miesten universiadijoukkue hioi kisakuntoaan Tshekkiä vastaan
- Miesten universiadit käyntiin Suomen rökälevoitolla Chilestä
- Naisten universiadijoukkue nappasi alkulohkonsa ykkössijan
- Miesten universiadijoukkue helposti kahdeksan parhaan joukkoon
- Naisten universiadijoukkue avasi kesäuniversiadit vahvasti
- Suomen miesten universiadijoukkue taipui Tshekeille
- Susijengin EM-kotikisojen Montenegro-ottelu loppuun varattu