Awak Kuier vakuuttavassa vireessä Italiassa
Kuva: Juha Tamminen
Italiassa pelattiin Supercup ennen sarjakauden alkua. Awak Kuier merkkautti ensimmäisessä pelissä 14 pisteen ja 14 levypallon tupla-tuplan, kun Ragusa voitti San Giovannin 70-64 (28-30). Tilastoihin kertyi myös kaksi syöttöä, torjunta ja riisto.
Voitolla Ragusa selvisi Supercupin välieriin, jossa Schio oli kuitenkin vahvempi numeroin 82-60 (42-21). Kuier lähenteli jälleen tupla-tuplaa 14 pisteen, yhdeksän levypallon, yhden syötön ja kahden riiston tilastoilla. Kuier sai molemmissa otteluissa eniten vastuuta joukkueestaan pelaten yli 32 minuuttia kummassakin pelissä.
Espanjan Liga Femeninassa Sara Rokkasen ja Marianne Kalinin Bembibre hävisi Gernika Bizkaian vieraana 45-70 (27-38). Rokkasen tilastoihin merkittiin kahdeksassa minuutissa yksi syöttö ja Kalin kasasi 14 minuutissa yhden levypallon. Bembibre on hävinnyt molemmat ottelunsa.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
- Jacob Grandisonin pitkä pelikielto päättyy – taustalla Susijengin lääkintätiimin virhe
- Susijengin takamies siirtyy Puolaan – isompaa roolia on odotettavissa
- Lauri Markkanen: ”Urheilu ei ole aina helppoa”
- Susijengi kaatoi Viron – Lassi Tuovi: ”Pelattiin playoff-mentaliteetilla”
- Susijengi jyräsi Viron yli – Lauri Markkanen palasi tasolleen
- Susijengin avainpelaaja siirtyy Turkin pääsarjaan
- Susijengin peli ailahtelee – Lassi Tuovi nosti esiin yhden selvän ongelmakohdan
- Susijengi taipui Ruotsille – heitto ei pudonnut ollenkaan
- Susijengi kohtaa MM-karsinnoissa Ruotsin – tv-lähetykset ja kokoonpanot
- Haastattelu: Miro Little kertoi, millainen Susijengi nähdään kentällä tällä viikolla