Asiantuntija: ”Huomenna vastassa äärimmäisen inhottava joukkue”
Kuva: Juha Tamminen
Kaikkialla koripalloa seuraavassa Suomessa katseet on jo käännetty lauantai-iltaan. Suomi kohtaa Slovenian alkulohkon toisessa kamppailussa ja avausvoitto Ranskasta on nostanut odotukset korkealle. Yle Urheilun asiantuntija Pieti Poikola muistuttaa kuitenkin vastustajan vaarallisuudesta.
– Huomenna on äärimmäisen inhottava joukkue, yksi kisojen kovimmista joukkueista. Jos Suomi pystyy huomenna Slovenian voittamaan, niin sitten ei enää puhuta jatkopaikasta. Sitten puhutaan oikeasti vähän isommista jutuista, jopa Euroopan mestaruudesta.
Poikola analysoi myös Ranska-ottelun tapahtumia ja tähdensi, ettei voitto irronnut pelkästään Lauri Markkasen ja Jamar Wilsonin ansiosta.
– Suomen joukkuepuolustus antoi sen mahdollisuuden, että yksittäisillä sankareilla oli hyökkäyspäässä mahdollisuus ratkaista peli. Vaikka Petteri Koponen ei tilastoissa juhlinut, hän oli kuitenkin Suomen paras plus-miinus-pelaaja, hän oli ottelun jälkeen lukemissa +12, Poikola sanoi.
– Mutta täytyy nostaa hattua Jamar Wilsonille ja Lauri Markkaselle. Siinä vaiheessa, kun matsi oli katkolla, he osoittivat, minkä takia ovat korkean profiilin pelaajia. Huikeita yksilösuorituksia, Poikola kehui.
Lähde: Yle Urheilu
LUE MYÖS:
- Jacob Grandisonin pitkä pelikielto päättyy – taustalla Susijengin lääkintätiimin virhe
- Susijengin takamies siirtyy Puolaan – isompaa roolia on odotettavissa
- Lauri Markkanen: ”Urheilu ei ole aina helppoa”
- Susijengi kaatoi Viron – Lassi Tuovi: ”Pelattiin playoff-mentaliteetilla”
- Susijengi jyräsi Viron yli – Lauri Markkanen palasi tasolleen
- Susijengin avainpelaaja siirtyy Turkin pääsarjaan
- Susijengin peli ailahtelee – Lassi Tuovi nosti esiin yhden selvän ongelmakohdan
- Susijengi taipui Ruotsille – heitto ei pudonnut ollenkaan
- Susijengi kohtaa MM-karsinnoissa Ruotsin – tv-lähetykset ja kokoonpanot
- Haastattelu: Miro Little kertoi, millainen Susijengi nähdään kentällä tällä viikolla
- Jacob Grandisonin pitkä pelikielto päättyy – taustalla Susijengin lääkintätiimin virhe
- Susijengin takamies siirtyy Puolaan – isompaa roolia on odotettavissa
- Lauri Markkanen: ”Urheilu ei ole aina helppoa”
- Susijengin avainpelaaja siirtyy Turkin pääsarjaan
- Susijengi kaatoi Viron – Lassi Tuovi: ”Pelattiin playoff-mentaliteetilla”