Annika Holopainen valmis isoon rooliin Islannissa
Kuva: Juha Tamminen
Annika Holopainen aloittaa neljännen kautensa ammattilaisena ja kesällä hän otti suunnakseen Islannin ja reykjavikilaisen KR:n joukkueen. Holopaisella on odotettavissa iso rooli joukkueessa ja hän on siihen valmis tarttumaan.
Holopainen on aiemmin urallaan pelannut Saksassa, Puolassa ja viime kaudella Ranskassa. Islantiin hän päätyi pitkän pohdinnan kautta. Samalla hän seuraa Vilma Kesäsen ja Veera Pirttisen jalanjälkiä, jotka ovat pelanneet Islannissa aiemmin.
– Sain KR:ltä tarjouksen aikaisessa vaiheessa, mutta olin alkuun vähän vastahakoinen ja odotin muita vaihtoehtoja. Kesän lopulla tulin sitten toisiin aatoksiin ja se oli hyvä tarjous. Juttelin paljon Vilman kanssa ja hän kehui organisaatiota ja maata. Sain häneltä tosi arvokasta informaatiota. Olin myös paljon yhteyksissä espanjalaisen päävalmentajan kanssa ja sitä kautta päätin siirtyä Islantiin, Holopainen kertoo sopimuksensa taustoista Koripalloliiton sivuilla.
Islannissa ulkomaalaisvahvistukset liittyvät perinteisesti joukkueen mukaan vasta aivan kauden alla eikä Holopainenkaan ole ehtinyt kauaa olla uuden joukkueensa mukana. Ensikokemus on kuitenkin positiivinen.
– KR on tosi hyvänoloinen organisaatio. Täällä on sellainen perheilmapiiri ja pelaajista pidetään hyvää huolta. Islanti on liigana uusi tuttavuus. Olen ehtinyt olla joukkueen kanssa vasta vähän aikaa, mutta valmentajan pelitapa on ainakin mieluinen.
Koko haastattelu on luettavissa täältä.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Detroit pysäytti Utahin – Lauri Markkasen 25 pistettä eivät riittäneet
- Susijengin ja Ranskan MM-karsintakamppailu on loppuunmyyty
- Mustapha Amzil vauhdissa eurokentillä
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
- Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
- Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä
- Suomen 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu leireille Kisakallioon
- Lauri Markkanen upotti 32 pistettä – tappio
- Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals porskuttaa Bundesliigassa
- Lauri Markkanen uuteen ennätykseensä NBA:ssa