Anniina Äijäsen Sedisille viides peräkkäinen voitto

Anniina Äijäsen Sedis Basquetin vahva kausi Espanjan liigassa sai jatkoa, kun Sedis kuittasi jo viidennen peräkkäisen voittonsa. Puolan liigassa runkosarja saatiin päätökseen ja samalla Annika Holopaisen kausi loppui.
Sedis Basquet nappasi 96-85 (47-42)-voiton Zamorasta. Äijänen ahkeroi kentällä vartin verran ja kasasi sinä aikana neljä pistettä ja kaksi levypalloa. Sedis on Espanjan liigassa kolmantena.
Sarjapykälää alempana Anissa Poundsin Maristas Coruna taipui Arosin vieraana 59-84 (25-46). Pounds oli jälleen joukkueensa parhaimmistoa 17 pisteen, kahden levypallon, kolmen syötön ja kahden riiston tilastoilla. Maristas Coruna on sarjassa 13.
Holopainen oli sivussa Politechnika Gdanskin kokoonpanosta, kun joukkueen kausi päättyi 51-89 (24-46)-tappioon Gorzow Wielkopolskille. Gdansk sijoittui sarjassa kymmenenneksi. Holopainen pelasi kauden 18 ottelussa keskimäärin 21 minuuttia ja tilastoi keskiarvoikseen 7,8 pistettää ja 3,3 levypalloa.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Korisliigan mestari on Seagulls
- Perttu Blomgren johdatti BK Ventspilsin Latvian finaaleihin
- Olivier Nkamhouan Chemnitz nappasi kiinni pudotuspelipaikkaan
- Gordon Herbert Kanadan päävalmentajaksi
- Tuomas Iisalolle jatkosopimus Memphis Grizzliesin kanssa
- Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu – lippukauppa käynyt vilkkaana
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- Elias Valtonen piti Granadan haaveet sarjapaikasta elossa
- Aatu Kivimäki jatkaa Patrioti Levicessa