Anissa Poundsin uusi seura löytyi Saksasta

Kuva: Getty Images
Edelliskauden Espanjassa pelannut Anissa Pounds, 26, jatkaa ammattilaisuraansa ulkomailla. KTP-kasvatin tulevan kauden osoite on Saksan 2. Bundesliigan MSP Rheinstars Bergische Loewen.
Voitettuaan Peli-Karhujen riveissä Suomen mestaruuden 2017/18 Pounds siirtyi Espanjan Liga Femenina 2:ssa pelaavan Maristas Corunaan. Joukkueen kausi päättyi putoamiseen, mutta Poundsilla oli opettavainen kausi, jonka aikana hän tehtaili keskimäärin 11,7 pistettä, 3,4 levypalloa, 1,8 syöttöä ja 1,5 riistoa ottelua kohden.
– Olen todella kiitollinen, että vielä pääsen lähtemään ulkomaille. Halusin viime kauden jälkeen johonkin ihan uuteen paikkaan ja ympäristöön. Puhuimme agentin kanssa vaihtoehdoista ja tämä oli molempien mielestä tällä hetkellä paras, Pounds taustoittaa Koripalloliiton verkkosivuilla.
– En ole kauhean tyytyväinen siihen, miten viime kausi meni, ja odotan tältä kaudelta parempaa tulosta. Joukkueen tavoite on nousta ykkösliigaan ja siihen tähdätään. Ja teemme kaikkemme sen eteen, että se tavoite täyttyy.
Pounds pelasi neljä kautta Arkansas Tech Universityssä (NCAA2) ennen paluutaan Kotkaan ja Peli-Karhuihin. Jo ennen siirtymistään yliopistoon Pounds ehti pokata Naisten Korisliigan kehittyneimmän pelaajan pystin (2012), parhaan kuudennen pelaajan palkinnon (2013). Naisten maajoukkueessa Poundsille on kertynyt 12 ottelua.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Nuorten maajoukkuevalmennuksessa haku auki
- Elina Koskimies palasi Saksaan mestaruusjahtiin
- Edon Maxhuni vahvalla pelipäällä
- Mikael Jantunen ottanut paikkansa
- Miikka Muurinen iskussa Partizan-debyytissään
- Olivier Nkamhoua aloitti vahvasti Italiassa
- Joonas Iisalo mukaan Susijengin valmennusjohtoon
- Susijengin EM-kisapaidat huutokaupassa
- Susijengi palaa kotiyleisön eteen joulukuussa
- Saksassa naisten sarjakausi käyntiin – suomalaisille avausvoitto